24. srpna 2015 10:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Putinův přítel Jakunin žádal pro ruské dráhy moc peněz. Proto musel odejít

Vladimir Jakunin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Jakunin. | foto: Reuters

MOSKVA Vladimir Jakunin, považovaný za blízkého spolupracovníka ruského prezidenta Putina, musel podle tamního tisku odejít z čela státních drah kvůli tomu, že stále žádal dotace, ačkoliv Kreml nařídil snižování nákladů.

Jakunin se nyní uchází o křeslo v horní komoře ruského parlamentu. Tamní železnice jsou největší zaměstnavatel v zemi.

„Jakunina žádali snižovat náklady, ale začal se rozčilovat a prohlásil, že nemůže propouštět a že v takovém případu odejde. To už naštvalo samého prezidenta a řekl: ‚Tak odejdi‘,“ vylíčil listu Vedomosti klíčovou schůzku u hlavy státu nejmenovaný, vysoce postavený zdroj.

Dráhy se ustavičným požadováním dotací se při nynějším stavu státního rozpočtu podle něj staly „systémovým problémem“. 

Pokud by se ceny za přepravu v příštím roce zvýšily o 7,5 procenta, železnice by potřebovaly 130 miliard rublů (asi 43 miliard korun). A bez dotací by bylo nutné zvýšit tarify za přepravu o 17,7 procenta. Vláda však nemohla připustit ani takové zdražení, ani tak vysoké dotace, a tak tlačila na snížení nákladů o 30 až 75 miliard rublů.

Jakunin si podle zmíněného zdroje už dlouho přál odejít, protože „delší pobyt v této funkci se už pro něj stával nebezpečný - společnost je natolik neefektivní a zapletená do korupce, že by to dříve či později dopadlo nešťastně“.

Jakuninův nástupce Oleg Belozerov, který byl doposud prvním náměstkem ministra dopravy, se těší podpoře z nejvyšších míst k uskutečnění potřebných čistek a reforem, jakož i prý disponuje od tajné služby FSB složkami na každého z „železničních generálů“.

Ruská státní monopolní železniční společnost má více než milion zaměstnanců a spravuje 85 tisíc kilometrů kolejí, což je třetí největší železniční síť na světě. Firma je důležitá pro rozsáhlý energetický, těžařský a zemědělský sektor.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!