Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Radila na ruském ministerstvu. Její nástup do služeb české železnice záhadně padl

Vlivná manažerka Liliana Krutonogová měla namířeno do společnosti ČD Logistics,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlivná manažerka Liliana Krutonogová měla namířeno do společnosti ČD Logistics,... | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Železniční firma s většinovým podílem státu byla blízko zajímavé posile. Do nejvyššího vedení ČD Logistics měla namířeno zkušená manažerka Liliana Krutonogová, která mimo jiné působila jako poradkyně na ruském ministerstvu dopravy. Plán ale v úterý zkrachoval. Vliv na to měl zřejmě i negativní postoj ministra dopravy Dana Ťoka.

Nákladní dopravce, v němž Česko drží 78 procent, si od devětatřicetileté železniční expertky hodně sliboval. Její zkušenosti a kontakty z řady firem – včetně Ruských drah – měly pomoct k posílení pozic na cestách do Ruska, Kazachstánu nebo Číny.

Liliana Krutonogová měla nastoupit 1. září na pozici ředitelky kombinovaných přeprav. Záměr však na poslední chvíli padl. „Nenastoupí, nedohodli jsme se,“ řekl v úterý serveru Lidovky.cz šéf ČD Logistics Bohuslav Koldrt. Konkrétní důvody komentovat nechtěl. Není tedy jasné, zda se mohlo jednat o strategické, bezpečnostní, obchodní či jiné příčiny.

Angažmá vlivné manažerky původem z Ruska v dceřiné firmě státního ČD Cargo (patří do skupiny České dráhy – pozn. red.) se příliš nezdálo ministru dopravy Danu Ťokovi (za ANO).

ČD LOGISTICS

  • Firmu ze 78 % vlastní státní dopravce ČD Cargo a z 22 % společnost AWT.
  • Ta v minulosti patřila do portfolia Zdeňka Bakaly, nyní je majoritním vlastníkem polská PKP Cargo. Zhruba pětinový podíl je spojený s českým podnikatelem René Holečkem.
  • ČD Logistics nabízí komplexní přepravní služby. Primárně využívá kapacity své mateřské firmy ČD Cargo.
  • Zaměřuje se na železniční přepravu po nové Hedvábné stezce z Číny a do Číny. Obecně nabízí transporty po souši i po moři.
  • Specialitou firmy je přeprava mimořádných a nadrozměrných zásilek. Také pak doprava sypkých materiálů v kontejnerovém systému Innofreight.

„Jsem proti jejímu nástupu. V tomto případě jsem dal doporučení ji nezaměstnávat,“ uvedl Ťok bez dalších podrobností. Jak velký byl ministrův vliv na to, že Liliana Krutonogová nakonec do služeb státu skutečně nenastoupí, není úplně jasné.

Faktem však je, že o jejím příchodu do ČD Logistics se v kuloárech hodně hovořilo. Mimo jiné kvůli poradenskému působení na ruském ministerstvu dopravy.

„Paní Krutonog se celý svůj profesní život zabývá železniční nákladní dopravou na území Ruska. Má v této oblasti obrovské zkušenosti a výjimečné kontakty. To, že působí jako poradkyně náměstka ministra dopravy Ruské federace, je jen důkazem jejích kvalit a schopností přinést ČD Logistics nové obchodní příležitosti,“ chválil vyhlédnutou posilu ještě před několika dny generální ředitel firmy Bohuslav Koldrt.

Lidovky.cz se na práci pro ruský resort dopravy zeptaly přímo Liliany Krutonogové. „Nejsem poradkyně na žádném ministerstvu,“ reagovala.

Na dotaz, zda v této pozici působila v minulosti, odpovídat nechtěla. „Co se týká toho, co bylo a bude do budoucna, to komentovat nemůžu.“

Vizitka manažerky Liliany Krutonog z ruského ministerstva dopravy.

Vizitka manažerky Liliany Krutonog z ruského ministerstva dopravy.

Krutonog, která je českou občankou, měla do ČD Logistics namířeno z rakouské přepravní skupiny Rail Cargo Group. Pracovala v Česku pro jednu z jejích firem. Od roku 2012 tam měla na starosti mimo jiné vedení oddělení kombinované přepravy.

Reprezentovala také firmu na odborných konferencích. Pod palcem měla velké dopravní projekty pro společnosti jako Kia Motors, Hyundai či Foxxcon.

Mezi roky 2001 a 2002 pak například vedla v Ruských drahách tým, který se mimo jiné zabýval obchodními smlouvy či schématy pro mezinárodní dopravu.

LILIANA KRUTONOGOVÁ

  • Narodila se v roce 1976 a vystudovala státní technickou dopravní univerzitu v Moskvě.
  • V podstatě celou svoji profesní kariéru se věnovala nákladní dopravě.
  • Zastávala manažerské pozice v řadě ruských i českých společností. Namátkou například Sevtranskontejner, Tegola-Russia, Ruské dráhy či Inter Trade Praha.
  • Naposledy působila – od roku 2012 – jako šéfka kombinované přepravy firmy Rail Cargo Logistics Czech Republic. Jde o součást rakouské skupiny Rail Cargo Group.
  • Podle dostupných informací byla také poradkyní náměstka ruského ministra dopravy.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.