6. října 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Být na místě ČKD, taky bych radši dělal Blanku do dubna, říká radní

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Jiří Nouza před týdnem všechny překvapil. Obyvatele Prahy, řidiče, ale i své stranické kolegy z TOP 09. Pražský radní pro dopravu přišel na radu města s tím, že vyjednal dřívější otevření tunelu Blanka – už na 2. prosince. Přitom dodavatel technologií, firma ČKD, trval na zprovoznění až téměř o půl roku později.

Velký rozdíl v oznámených datech vyvolal otázky, zda nešlo o předvolební gesto TOP 09. Jiří Nouza, který je zároveň náměstkem pražského primátora, ale v rozhovoru pro Lidovky.cz tvrdí, že prozatímní zkoušení tunelu probíhá bez potíží a byla by škoda s jeho otevřením otálet.

Zároveň naznačuje, že společnost ČKD – která má na starosti velíny či vzduchotechniku – by raději na Blance pracovala déle, než je nutné.      

Náměstek pražského primátora Jiří Nouza.

Lidovky.cz: Ještě na začátku minulého týdne platilo, že ČKD bude mít hotovo až v dubnu. Jak si tedy vysvětlit posunutí otevření už na 2. prosince?

První termín daný ČKD byl duben 2015. Nikdy jsem ho nerozporoval, ale zároveň jsem říkal, že s firmou budu jednat o zkrácení termínu. To bylo před třemi měsíci, kdy se v Blance dodělávaly velíny a všechny věci důležité pro správné fungování tunelu. Před měsícem už jsem mluvil o dokončení v polovině února 2015. I tehdy jsem říkal, že se pokusím o co největší zkrácení. Na začátku minulého týdne jsme se s ČKD dohodli, že stanovíme pevné datum – pochopitelně za podmínek, že splníme všechny požadavky pro bezpečný provoz. Termín, k němuž vše směřuje, jsme stanovili na 2. prosince.

Lidovky.cz: Jak ale může ČKD urychlit práce téměř o půl roku?
Do minulého týdne jsme žádné pevné datum otevření neměli. A já prostě věřím, že 2. prosinec dodržíme. Zatím nemám žádný signál, že by to tak nemělo být. Být na straně dodavatele, také bych radši dělal do dubna. ČKD má totiž povinnost plynoucí ze smlouvy starat se dvanáct měsíců o provoz tunelu. A je tedy pro ně lepší pracovat s tím rokem navíc až od dubna než od prosince. Přání dodavatele rozumím, ale vždycky jsem byl příznivcem tvrdých termínů. Kdybych připustil prvního dubna, tak se Blanka otevře v červenci.

Lidovky.cz: Pořád nerozumím tomu, proč na to dodavatel technologií kývnul. Bylo snadné se s ním dohodnout? (ČKD na otázky týkající se stavby neodpovídá a vždy odkazuje na zadavatele stavby – pozn. red.)
Neříkal bych, že byla dohoda na termínu snadná, ale myslím si, že dosavadní průběh oživování technologických celků k němu vede. Stav tunelu je lepší, než jsme očekávali, a je tedy legitimní stanovit si termín. Samozřejmě za splnění všech podmínek. Lidé z ČKD udělají všechno pro to, aby 2. prosince k otevření došlo. Myslím si, že to záleží na nasazení lidských sil. Jsou hotové velíny, v tunelu nechybí žádný hardware. To je jedna z věcí, která vedla ke stanovení termínu. Počet chybových hlášení v tunelu se rapidně zmenšil. Z toho lze usuzovat, že věci se daří tak dobře, že termín dodržíme.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.

Lidovky.cz: Co přesně je třeba v Blance ještě dodělat?
Je potřeba dotáhnout do konce komplexní zkoušky, bez toho nám žádný zodpovědný úředník potvrzení nedá. Když se do tunelu půjdete podívat, zjistíte, že je hotový.

Lidovky.cz: Jaká je tedy šance, že Blanka skutečně 2. prosince otevře?
Podle mě je to možnost, která se blíží téměř k jistotě. Ale pochopitelně jde o technologicky složité dílo, umím si představit, že vše nemusí fungovat, jak má. Nemusí třeba dopadnout nějaký test a bude se muset opakovat.

Lidovky.cz: Nový brzký termín otevření jste veřejnosti oznámil vy sám. Měl jste pro tento krok podporu kolegů z pražské rady a vaší TOP 09?
Seznámil jsem kolegy z rady města o vývoji posledních dnů. Nediskutovali jsme o tom, zda tuto zprávu oznamovat či neoznamovat, podle mě jde o sdělení zásadního charakteru. V poslední době jsme dostávali do těla, že nám to dlouho trvalo a teď za to, že už je Blanka hotová. Ale to je život.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Ptám se i proto, že den předtím, než jste nový termín prozradil, mluvil primátor Tomáš Hudeček o spuštění nejdřív v polovině února.
On ani nemohl mluvit o žádném jiném datu, protože v té chvíli žádné jiné nebylo. Rada města v úterý moji informaci vzala na vědomí a nezaznamenal jsem nikoho, kdo by říkal: proboha, neříkejme to ven.

Lidovky.cz: Je toto oznámení před volbami dobrá zpráva pro nyní vládnoucí TOP 09? Když už se nepodařilo Blanku před volbami otevřít?
Je to dobrá zpráva pro Pražany, to si fakt bytostně myslím. Jestli to bude mít nějaký politický efekt, to by byla z mé strany spekulace a nechtěl bych to komentovat.

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.

Lidovky.cz: Dokončení Blanky je dobrá zpráva, ale městský okruh tím dokončený není. Nyní auta vyjedou v Troji, a chybí napojení přes Libeň na Štěrboholskou radiálu. Co tedy bude dál?
Blanka se stala součástí politického boje, což si nezaslouží. Co se týče jejího pokračování, neznám jedinou stranu, která by byla proti němu. Je legitimní otázkou, jakým způsobem se povede, zda ražbou či hloubením. Ale jsou části naplánované trasy, které se nedají řešit jinak než raženým tunelem.

Lidovky.cz: Co je ale z této plánované stavby nyní skutečně hotovo?
Hotové je projednání EIA o vlivu stavby na životní prostředí. Nyní se pracuje na dokumentaci pro územní rozhodnutí. Vše je samozřejmě odvislé od finančních možností města, v plánu je i stavba metra D. V tomto předvolebním čase to bude bráno jako politické prohlášení, ale když od toho odhlédnu, cílem je zahájit pokračování okruhu nejpozději v roce 2018.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Trváte s ročním odstupem na tom, že vyvolat arbitráž s Metrostavem bylo správné? Soud řešil „jen“ formální platnost smlouvy se stavební firmou.
Ano, jsem o tom přesvědčený, podle mě to byla jediná možná cesta. Původní termín otevření, před arbitráží, byl konec dubna 2014, což bylo podle mě nereálné. I proto si myslím, že termín 2. prosince je v pořádku.

Lidovky.cz: Zeptám se jinak. Nebylo alternativou prostě Metrostavu vykonané vícepráce proplatit a neřešit platnost smlouvy?
Nemyslím si to. Mohli bychom být v budoucnu terčem vyšetřování, podle mě jsme k proplacení peněz právo neměli.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!