Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rakousko chce od Česka vysvětlení: bude dálnice nebo ne?

Dálnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice | foto: Shutterstock

ST. PÖLTEN Rakouská ministryně dopravy Doris Buresová hodlá vyřešit nejasnosti kolem stavby rychlostní silnice R52 mezi Brnem a Vídní a poslala dopis českému resortu dopravy. Chce především zjistit okolnosti spekulací o možném zastavení staveb úseků severně od hraničního přechodu Mikulov-Drasenhofen.

"Dopis paní ministryně k nám na úřad zatím nedorazil. Až se tak stane, budeme se jím samozřejmě zabývat a připravíme odpověď. Význam silnice R52 jako spojnice Brna a Vídně je nepochybný a naše odpověď se jistě ponese v tomto duchu," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Silnice R52 patří k nejproblematičtějším dopravním stavbám v regionu. Nyní navíc figuruje v krizovém plánu ministra dopravy Gustáva Slamečky mezi projekty, které by se kvůli nedostatku peněz mohly odsunout na neurčito. Silnice je hotova z Brna do Pohořelic, původní plány počítají se zahájením stavby z Pohořelic na jih v roce 2011.

Zatímco rakouský parlament už v roce 1999 novelou zákona rozhodl vést dálnici A5 na Mikulov, na české straně se několik let vedly spory o to, zda pro spojení Brna s Vídní rozšířit silnici I/52 z Brna do Mikulova, nebo využít dálnici D2 z Brna do Břeclavi a odtud postavit přípojku na státní hranice. V loňském roce vydala česká vláda usnesení, podle kterého se budou stavět obě silnice.

Rakouskou stranu však nyní znepokojují různé spekulace kolem průběhu stavby či jejího případného zrušení. Ministryně Buresová požaduje v dopise od svých českých protějšků vysvětlení.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) nedávno zveřejnil zprávu, že stavba R52 je riskantní investicí. Úřad zpochybnil evropskou i vnitrostátní potřebu rozšíření současného silničního spojení obou měst.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...