22. července 2018 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rakouští taxikáři již nebudou moci skládat zkoušky v turečtině. Z důvodu snížení nákladů

(ilustrační snímek) Taxi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) Taxi | foto: iDNES - Jiří MeixnerMAFRA

VÍDEŇ Budoucí rakouští taxikáři napříště nebudou smět skládat zkoušky z teorie v turečtině. Testování v jiných cizích jazycích jako je angličtina, chorvatština a slovinština ovšem bude možné i nadále. Ministr dopravy Norbert Hofer z pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) k tomu uvedl, že krok je motivován snížením nákladů. Citoval jej internetový server BBC.

„Každý další testovací jazyk stojí stát pětimístné částky a není to opodstatněné,“ řekl rozhlasové stanici Ö1. Dodal ale, že záměrem je i povzbudit kandidáty k tomu, aby se učili německy. Testy skládá v turečtině jen menšina budoucích taxikářů, přesto jde údajně o druhý nejčastěji volený jazyk, uvádí BBC.

Změna ve volbě testovacího jazyka taxikářských zkoušek přichází v období zhoršování rakousko-tureckých vztahů. Lidovecký (ÖVP) kancléř Sebastian Kurz, který vládne s FPÖ v koalici, požaduje, aby Evropská unie ukončila přístupové rozhovory s Ankarou. Jeho postoj pohněval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Loni v květnu proto Turecko vetovalo spolupráci NATO s Rakouskem. Turecko je jedním z klíčových členů NATO a Rakousko je neutrální stát.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz