3. července 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rakouští Zelení chtějí jen čistý proud

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Reuters

ČESKÉ BUDĚJOVICE  Rakouská strana Zelených se rozhodla rázně vyřešit letitý problém, který má země se svým bojem proti jaderné energetice. Zatímco totiž Rakušané usilují o zastavení atomových elektráren v celé Evropě včetně Česka, až šest procent elektřiny, která se u našich jižních sousedů spotřebuje, pochází paradoxně z jaderných zdrojů.

Tamní Zelení proto navrhují, aby vláda dovoz atomového proudu prostě zakázala. Obchodníci by vůbec nesměli dovážet takzvaný šedivý proud, jehož původ je neznámý, a není tedy jasné, zda nebyl vyroben v jaderných elektrárnách. Odborníci, včetně rakouských, ale takový návrh považují za nesmysl.

VÍCE O VZTAHU RAKUŠANŮ A ČECHŮ

"Atomová elektrárna Temelín pracuje z velké části pro import elektřiny do Rakouska," řekl Gerhard Heilingbrunner z rakouského Spolku pro životní prostředí, který spolupracuje se stranou Zelených. Ti chtějí rakouského kancléře Wernera Faymanna na nadcházející schůzce přesvědčit, aby inicioval úplný zákaz dovozu elektřiny z atomových elektráren.

Reaktor pro Rakušany
Rakušané podle Heilingbrunnera dovážejí z Česka ročně kolem tisíce megawatthodin elektřiny. "Jeden jaderný reaktor v České republice pracuje jen proto, že proud z něj odebírá právě Rakousko," uvedl Heilingbrunner. Zelení přicházejí s návrhem, který by umožnil import pouze takzvaného čistého proudu.

Jaderná elektrárna Temelín

To ale znamená, že by se proud nesměl nakupovat na anonymní burze, ale pouze od těch konkrétních obchodníků, kteří zaručí jeho "neatomový" původ. "Také distributoři by měli garantovat konečným zákazníkům, že jim dodají elektřinu s jasným certifikátem," řekla předsedkyně rakouské strany Zelených Eva Glawischnigová. Od roku 2013 by se tak v rakouských sítích podle ní neměl objevit ani jediný elektron z atomových zdrojů.

Jádro vyloučit nelze
Dokonce i rakouští odborníci ale návrh Zelených zpochybňují. Vzhledem k propojení energetických soustav totiž podle nich není možné nikdy úplně vyloučit, že se na rakouské energetické spotřebě bude podílet i elektřina vyrobená z jádra. "Dokud bude v Evropě pracovat alespoň jedna atomová elektrárna, může se její proud dostat až do Rakouska," řekl předseda energetického regulačního úřadu v Rakousku Martin Graf.

Podobně argumentuje i společnost ČEZ. "Představme si elektrickou síť jako ohromnou nádrž, do které přitéká z různých zdrojů voda, a z té nádrže ji ve smíchané podobě odebírají jednotliví spotřebitelé," řekla LN mluvčí ČEZ Eva Nováková. Proto podle ní nelze rozlišit, z jakého konkrétního zdroje elektřina u konečného odběratele pochází.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?