26. května 2016 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rána pro české ‚šinkanzeny‘? Stát zrušil studii na rychlé vlakové tratě

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Správa železniční dopravní cesty zrušila studii příležitostí na přípravu takzvaných rychlých spojení. Vyplývá to z informací ve Věstníku veřejných zakázek. Zakázka na posouzení smysluplnosti vysokorychlostních tratí byla jedním z tendrů, o než se při nedávné razii na SŽDC zajímala policie.

Její lidé si odnesli i řadu dokumentů k soutěži, SŽDC tak nemůže jednotlivé nabídky vyhodnotit, proto soutěž zrušila.

„Během razie jsme ztratili kontrolu nad dokumentací a nejsme schopní dokázat, zdali je v pořádku, nebo není,“ uvedl mluvčí správy železnic Jakub Ptačinský. Podle něj není rovněž možné odhadnout, jak dlouho bude policie dokumenty zadržovat.

Příprava vysokorychlostních tratí, po kterých by vlaky mohly jezdit více než 300kilometrovou rychlostí, se tím opět odsunula. Ještě koncem loňského roku odhadovala SŽDC dokončení výstavby první etapy vysokorychlostních železničních tratí do roku 2030.

V této fázi mělo jít podle ředitele SŽDC Pavla Surého o výstavbu tras Praha - Litoměřice, Brno - Břeclav a minimálně části tratě mezi Prahou a Brnem. Zbytek plánovaných rychlostních spojení pak měl být dokončený do roku 2050.

Na společném setkání premiéra Bohuslava Sobotky s předsedou vlády spolkového státu Sasko Stanislawem Tillichem oba politici zdůraznili potřebu rychlostního spojení z Prahy do Drážďan.

O kolik příprava rychlostních spojení kvůli zrušené soutěži příprava tratí oddálí, zatím není podle Petra Šlegra z Centra pro efektivní dopravu možné odhadnout. Zpracování studie příležitostí ministerstvo požaduje jako předpoklad dalších kroků v přípravě tratí, úřad jí ale už třikrát zrušil. Poprvé soutěž vypsal v roce 2013.

ČTK