11. prosince 2009 17:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rath otevřel v tichosti obchvat za 280 milionů. Protestuje tak proti vysoké ceně

David Rath ve sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath ve sněmovně | foto: ČTK

KLADNO V Lánech na Kladensku před týdnem otevřeli obchvat zhruba za 280 milionů korun, který z obce odvedl nákladní automobilovou dopravu. Středočeský kraj, který byl investorem, neuspořádal žádné slavnostní zahájení, přestože to u podobných dopravních staveb většinou dělá. Podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) to bylo schválně.

"Nekonalo se to záměrně. Je to na protest proti této předražené a nesmyslné akci," napsal Rath ČTK v textové zprávě.

Existenci stavby dává do souvislosti s tím, že v Lánech bydlí jeho předchůdce Petr Bendl (ODS). "Bendl vyhodil 300 milionů za obchvat vesnice, kde bydlí," tvrdí Rath. V minulosti také poukazoval na to, že obchvat stavěla firma, kterou spoluvlastní otec hokejisty Jaromíra Jágra. "Jeho syn podporuje pana Bendla ve volbách, podporuje ODS, a to dlouhodobě," namítl.

Bendl Rathovy výtky již dříve odmítl s tím, že obchvat Lán byl připravován ještě před vznikem krajů a jeho výstavbu projednával okresní úřad. "My jsme převzali rozpracovanou akci, kterou Středočeský kraj dotáhl do konce," dodal. Poukázal i na to, že v okolí Lán je významná skládka, dříve tam byl rozsáhlý lom a je tam také sídlo českých prezidentů.

Podle starosty Lán Karla Skleničky (nezávislý) je Rathův postoj zřejmě důvodem, proč se na dokončení obchvatu nijak neupozorňovalo. "Myslím, že to je s tím spojeno. Tuto stavbu nikdo slavnostně neotvíral," potvrdil. Provoz v Lánech je nyní podle starosty mnohem klidnější, těžké nákladní automobily tudy už s odpadem na skládku nejezdí. "Obci se velmi ulevilo," dodal Sklenička.

Podle mluvčí kraje Berill Maschekové si stavba vyžádala zhruba 283 milionů korun. "Obchvat Lán byl zprovozněn dva týdny před plánovaným termínem. Kolaudace se uskutečnila 3. prosince a ve stejný den zde byl zahájen i provoz," dodala.

Lidovky.cz, ČTK