23. března 2016 14:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Miliardář Vítek chce koupit všechna česká nádraží. Státu nabízí 4 miliardy

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Vítek | foto: MAFRA - David PortMAFRA

PRAHA Realitní skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka nabídla Českým drahám, že od nich odkoupí všechna nádraží za čtyři miliardy korun. Částka je o 800 milionů vyšší než suma, za kterou má budovy od ČD získat Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Na nečekanou nabídku upozornil server iDnes.cz. „Je otázkou, zda se to dá nazvat nabídkou. Každopádně dopis od pana Vítka přišel a budeme se jím zabývat,“ potvrdil předseda dozorčí rady ČD Milan Feranec.

Převod nádraží z Českých drah na správu železnic schválila vláda loni a následně ji schválil řídicí výbor Českých drah. Zatím ale není jasné, jak se k transakci zhruba 1500 nádražních budov za 3,24 miliardy korun postaví vedení drah a dozorčí rada.

Dráhy totiž mají několik protichůdných posudků ohledně toho, zda je pro ně převod výhodný. Původně totiž společnost za transakci očekávala zhruba dvojnásobný obnos.

SŽDC plánuje do nádražních budov nastěhovat státní úředníky. Program na oživení mnohdy prázdných a chátrajících budov má jít ruku v ruce s jejich opravami. Správa už o možném využití nádraží ze strany státních institucí vyjednává s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz