15. července 2010 12:06, aktualizováno  15:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Řecká stávka zpozdila odlety Čechů

Řecká stávka ovlivnila i mezinárodní lety - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká stávka ovlivnila i mezinárodní lety - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Řecké nepokoje poprvé ovlivnily dovolenou českých turistů. Dnešní stávka letových dispečerů se dotkla stovek Čechů, kteří uvízli na letištích v České republice i v Řecku.

Podle prvních zpráv se stávka dotkla pouze cestujících, kteří směřovali na řecký ostrov Kos a těch, jež na letadla na ostrově čekali. Zpoždění nabraly však i lety z Prahy na Zakynthos, Krétu, Kefalonii a do Athén. "Zpoždění se pohybuje okolo dvou hodin, jen u Zakynthosu to může být až okolo šesti hodin," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražského letiště Michaela Lagronová.

Po jedné odpolední začala z Ruzyně odlétat první letadla na ostrovy Kos a Krétu. Okolo 14:15 vzlétla i pravidelná linka ČSA do Athén. V odpoledních hodinách přišel na řadu i let do Kefalonie. Nejdelší čekání, okolo šesti hodin, čekalo cestující na Zakynthos. Letadlo na tento ostrov by odstartovalo okolo půl páté odpolední.

Lety se nerušily
Žádné lety ale aerolinky nemusely  zrušit. "České aerolinie v této chvíli evidují celkem 12 letů do nebo z Řecka, které budou s největší pravděpodobností zpožděny kvůli stávce leteckých dispečerů v Řecku. Žádný let do a z Řecka České aerolinie zatím nebyly nuceny zrušit," uvedla ve čtvrtek odpoledne mluvčí ČSA Hana Hejsková. Nejhůře dopadl zřejmě charterový let z ostrova Kos do Brna, který musel být odložen o šest hodin.

Čtěte také

Komplikace s řeckými ostrovy řešila i konkurenční letecká společnost Travel Service. Kromě šest hodin zpožděného letu na ostrov Zakynthos, se zdržela i linka z Bratislavy na Rhodos. "Cestujícím jsme poskytli poukázky na občerstvení," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Vladimíra Dufková.

Firma v letovém řádu posunula i lety na Kos, jedno letadlo odstartovalo mimořádně před začátkem stávky, druhý odlet se o hodinu odložil. Rovněž ČSA vypravily některé spoje ještě před začátkem protestu.

Stávky se zatím ostrovům vyhýbaly. Hoteliéři je nechtěli
"Dodnes stávky nezasáhly ostrovy, protože jsou plně závislé na cestovním ruchu a hoteliéři se vždy s letovými dispečery domluvili, aby je stávka neohrozila," vysvětlil serveru Lidovky.cz Okamura. Zda se mohou podobné problémy na turisticky oblíbených řeckých ostrovech opakovat, nelze odhadnout.

Nemocnice ošetřují jen naléhavé případy

Stávka začala v 10:00 SELČ a trvala čtyři hodiny. Přes 60 letů, domácích i mezinárodních, bylo zrušeno a více než 130 odloženo, uvedl mluvčí mezinárodního letiště v Aténách. Ke stávce vyzval odborový svaz ADEDY sdružující zaměstnance státního sektoru.

Stávka postihla po celý den úřady a veřejné služby v Řecku. Ve státních nemocnicích lékaři ošetřovali jen naléhavé případy.

Čtvrteční akce v Řecku následuje po generální stávce z minulého týdne, která vyvolala v zemi značné problémy v dopravě a veřejných službách.

Řečtí letoví dispečeři se čtvrtečním čtyřhodinovým přerušením práce připojili ke stávce odborů veřejného sektoru proti vládnímu návrhu důchodové reformy.

ČTK, hsHelena Stinglová