28. července 2010 19:10, aktualizováno  19:46 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Řecko nemá benzin, řidiči cisteren stávkují. Tisíce turistů ruší cesty

Kvůli stávce řidičů cisteren a nákladních automobilů nemá Řecko dostatek benzinu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvůli stávce řidičů cisteren a nákladních automobilů nemá Řecko dostatek benzinu. | foto: ČTK/AP

ATÉNY Stávka řidičů cisteren a nákladních automobilů působí v Řecku čím dál větší problémy. Podle údajů svazu čerpadlářů již má benzin a naftu pouze zhruba pět procent čerpacích stanic. Tisíce turistů podle médií ruší své cesty kvůli obavám, že v Řecku nebudou moci natankovat.

V Řecku se objevily rovněž první problémy v zásobování ovocem a zeleninou.

Vláda ovšem vydala právně závazné nařízení, podle kterého se stávkující řidiči cisteren a nákladních automobilů musí vrátit do práce.

Stávkující řidiči mají nyní 24 hodin na návrat do práce, jinak jim hrozí uvěznění a ztráta licence. "Neposlechneme. Mohou přijít a vzít si naše náklaďáky, jestli chtějí," prohlásil jeden z odborářů.

Majitelé a řidiči zhruba 30 000 cisteren a nákladních vozů stávkují již třetí den na protest proti plánům na změnu licenčních pravidel, která má posílit konkurenci v odvětví. Změna pravidel je součástí podmínek pro půjčku v objemu až 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč), kterou Řecku slíbily země eurozóny a Mezinárodní měnový fond.

Stávkující řidiči cisteren podle agentury AP uvedli, že jednání s vládou zkrachovala a chtějí v protestu pokračovat. Vláda uvažovala i o tom, že k obnovení dodávek využije státní zaměstnance jako náhradu za stávkující řidiče.

Tisíce turistů podle médií ruší své cesty kvůli obavám, že v Řecku nebudou moci natankovat. Cestovní ruch v Řecku byl již dříve zasažen vlnou protestů proti plánovaným úsporným opatřením vlády. "Řecký turismus a jeho zaměstnanci nemohou pokračovat v práci za tohoto stavu každodenního teroru," uvedl řecký svaz cestovních a turistických agentur.

ČTK