31. července 2010 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Řecko obnovuje dodávky paliv. Pomáhají vojenské vozy a cisterny

Pětidenní stávka řidičů a čerpadlářů narušila dodávky ropy a benzinu v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětidenní stávka řidičů a čerpadlářů narušila dodávky ropy a benzinu v Řecku | foto: Reuters

ATÉNY Řecké úřady využívají vojenské nákladní automobily a zabavené cisterny k obnovení dodávek pohonných hmot, které narušila stávka řidičů. Protest řidičů má negativní dopad na řecký průmysl i turistický sektor. Uvedla to agentura AP.

Čtěte více

Vojenská vozidla dodávají pohonné hmoty na letiště, do nemocnic a elektráren. Cisterny za policejního doprovodu obnovují zásoby na čerpacích stanicích. Stávkující některá vozidla napadli, ale nevznikly žádné větší konflikty.

Nekončící stávky

Majitelé čerpacích stanic a řidiči asi 30.000 cisteren a nákladních vozů stávkují na protest proti plánům na změnu licenčních pravidel, která má posílit konkurenci v odvětví. Změna pravidel je součástí podmínek pro půjčku v objemu až 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč), kterou Řecku slíbily země eurozóny a Mezinárodní měnový fond.Podle agentury Reuters se někteří stávkující řidiči vrátili do práce. "Situace se pomalu vrací k normálu," uvedl jeden z představitelů řeckého ministerstva dopravy. "Očekáváme, že do pondělí se situace výrazně zlepší," dodal,

Nedostatek paliv ochromil zemi
Stávka řidičů a čerpadlářů narušila dodávky ropy a benzinu v zemi, a tím také způsobila nedostatek zboží v obchodech na mnoha místech pevninského Řecka. Vláda proto ve středu vydala nařízení, podle něhož se stávkující řidiči musejí vrátit do práce. Odboráři však odpověděli, že budou nařízení ignorovat.

Příkaz civilní mobilizace, který vláda ve snaze o ukončení stávky použila, je součástí nouzových ustanovení, jež jsou normálně vyhrazena pro případ války či živelní pohromy. Stávkující řidiči dostali 24 hodin na návrat do práce, jinak jim hrozí uvěznění a ztráta licence.

Řidiči však prohlásili, že se proti tomuto nařízení postaví nepřímo a že budou pokračovat ve svých protestech různými formami neposlušnosti.

Čeští turisté bez problémů

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura sdělil, že asociace prověřila v sobotu odpoledne situaci v řeckých turistických letoviscích na ostrovech, kam směřuje drtivá většina českých turistů. "Nezaznamenali jsme žádné narušení, cestovní kanceláře plní smlouvy. Pobyty, transfery i autobusy z letiště do hotelu a opačně i fakultativní výlety probíhají podle plánu," uvedl Okamura. V Řecku je podle něj momentálně okolo 20.000 českých turistů.

ČTK