19. dubna 2009 18:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ředitel Českých drah bere 'jen' půl milionu

Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda | foto: ČTK

PRAHA Generální ředitel Českých drah Petr Žaluda má měsíční plat půl milionu korun. Jeho náměstci pak pobírají měsíčně do 400 tisíc. Manažeři ČD se rozhodli zveřejnit své příjmy v reakci na informace bulvárních médií, podle kterých jejich měsíční platy dosahují okolo dvou milionů korun.

Je to poprvé v Česku, co zástupci státem stoprocentně vlastněné firmy zveřejnili své platy. Informaci přinesl server Ekonom s odvoláním na vyjádření Žaludy.

Žaluda dodal, že shodné manažerské platy byly v železniční firmě již v minulém období, kdy dráhy řídil Josef Bazala, nyní šéf dceřiné firmy ČD Cargo.

Žaluda a jeho kolegové by dle svých manažerských smluv teoreticky mohli ještě pobírat bonusy ve výši sto procent platu. Bonusy ale nejsou vypláceny, protože se v loňském roce firmě nepodařilo dosáhnout plánovaných hospodářských výsledků.

"Jsem komukoliv připraven ukázat svá daňová přiznání za roky 2007 a 2008, aby bylo zřejmé, že mám dnes poloviční příjem, než jsem měl u bývalého zaměstnavatele," uvedl Žaluda. Do ČD přišel loni v únoru z pozice šéfa pojišťovny a penzijního fondu AXA. Podobně hovoří i jeho nejbližší kolegové, kteří přišli z jiných soukromých firem.

Manažeři ČD se rozhodli své příjmy zveřejnit v reakci na informace bulvárních médií, podle kterých jejich měsíční platy dosahují okolo dvou milionů korun. "Nechceme, aby si na nás někdo ukazoval prstem jako na zloděje. Rozhodli jsme se proto pro maximální transparentnost," doplnil Žaluda.

Lidovky.cz, ČTK