3. září 2010 21:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ředitelství silnic a dálnic prý staví část Pražského okruhu načerno

Pražský okruh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský okruh | foto: ČTK

PRAHA Společnost Greyhound Company podala dvě žaloby na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s návrhem na zastavení kolaudace části Pražského okruhu. Firma tvrdí, že část křižovatky na 10. kilometru dálnice D1 staví ŘSD v rozporu s územním plánem a tedy načerno, a navrhla předběžné opatření, které by zastavilo kolaudaci.

Uvedla to Česká televize s tím, že kdyby soud dal firmě zapravdu, bylo by tím ohroženo zprovoznění Pražského okruhu plánované na 20. září. ŘSD naopak tvrdí, že termín dodrží.

Napojení brněnské a plzeňské dálnice na 10. kilometru D1 staví ŘSD narychlo podle provizorního plánu, uvedla ČT. Ředitelství dálnic se totiž za dva roky nepodařilo právě od firmy Greyhound Company získat pozemky, na nichž se mělo napojení původně stavět. Proto připravilo náhradní variantu, která tyto pozemky obchází.

Společnost Greyhound Company tvrdí, že chtěla o prodeji jednat, ale ředitelství se k odkupu nemělo. Provizorní cestu podle ní staví ŘSD zbytečně a navíc načerno. Místopředseda představenstva Greyhound Company Rudolf Želinský řekl televizi, že ŘSD stavbu změnilo v rozporu s územním plánem. Naopak mluvčí ŘSD Martina Vápeníková prohlásila, že změna je v rámci platného územního rozhodnutí a nijak z něho nevybočuje.

Greyhound Company už podala žaloby k pražskému Městskému soudu. Podle ní ředitelství dálnic obchází zákon už od počátku stavby. První stavební povolení totiž prý dostalo i na pozemky, které nemělo ve svém vlastnictví. Firmě vadí, že je ŘSD obchází a navrhuje předběžné opatření, které by zastavilo kolaudaci.

Mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková televizi potvrdila, že městský soud obdržel návrh na vydání předběžného opatření 27. srpna. "Budeme rozhodovat v nejbližších dnech," uvedla Lhotáková.

Pokud by soud uznal, že provizorní varianta je černou stavbou, mohlo by to znamenat návrat k původnímu projektu. V takovém případě by se ŘSD muselo finančně vyrovnat s firmou Greyhound Company, které pozemky patří. Pak by se ale také mohlo otevření Pražského okruhu zpozdit. "ŘSD ale takovou komplikaci nepřipouští a tvrdí, že 20. září řidiči projedou celý pražský okruh bez problémů," uvedla televize.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!