Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ředitelství silnic vypsalo tendry na opravu dalších úseků D1

Oprava dálnice D1 (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava dálnice D1 (ilustrační). | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic vypsalo veřejné zakázky na opravu dalších tří úseků brněnské dálnice D1. Hodnota tří staveb mezi Měřínem a Velkým Meziříčím, Hvězdonicemi a Ostředkem a mezi Ostrovačicemi a Kývalkou vyjde podle předpokládané ceny projektů na dvě miliardy korun.

Nové zakázky pro klíčovou dálnici v Česku vyšly ve větníku Věstníku veřejných zakázek. Kvůli zpožděním s vypsáním tendru způsobeným mimo jiné i námitkou ekologického hnutí Děti Země začnou stavební práce nejdříve příští rok na jaře.

Děti Země podaly koncem února rozklad proti stavebním povolením na úseky Hvězdonice - Ostředek a Měřín - Velké Meziříčí. Podle předsedy hnutí Miroslava Patrika organizaci vadí, že se u plánovaného rozšíření dálnice neprojednával dopad stavby na životní prostředí.

Aby bylo možné v přípravách stavby dále pokračovat, udělil začátkem června ministr dopravy Antonín Prachař Ředitelství silnic a dálnic výjimku, podle které může soutěže na stavby vyhlásit i bez stavebního povolení. Ředitelství silnic tehdy uvedlo, že soutěže vypíše ještě do konce června, což ale neučinilo.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli stížnosti Dětí Země muselo ministerstvo dopravy obeslat účastníky stavebního řízení, aby původní rozhodnutí přezkoumaly, uvedl mluvčí resortu Tomáš Neřold.

Většinu vyjádření už úřad k dispozici má a v zásadě prý potvrzují předchozí rozhodnutí, a tím i souhlas se stavebním povolením, dodal mluvčí.

Úřad dosud stále čeká na vyjádření ministerstev vnitra a zdravotnictví. Až je dostane, bude o povoleních rozhodovat rozkladová komise ministra dopravy.

Oprava D1

Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svou životností. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard korun. Vloni ředitelství silnic zahájilo modernizaci prvních čtyř úseků, které by měly být podle harmonogramu dokončeny letos. Úsek mezi Lhotkou a Velkou Bíteší se ale v termínu téměř jistě dokončit nepodaří.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Logo TV Nova a Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Logo TV Nova a Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Logo TV Nova a Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!