12. ledna 2011 10:18 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ředitelství zaplatilo za metr svodidel 1400 korun. U dálnice jsou jen padělky

Svodidla podél dálnice (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svodidla podél dálnice (ilustrační foto). | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic zaplatilo za každý metr svodidel podél nového úseku dálnice D1 u Zlína 1400 korun. Při kontrole však zjistilo, že ji lemují zřejmě jen nekvalitní padělky. Problém s kvalitou svodidel má zřejmě i Pražský okruh.

Na novém úseku dálnice D1 u Zlína musejí řidiči snížit rychlost na 100 kilometrů v hodině. Důvodem je kontrola, při které Ředitelství silnic a dálnic narazilo na levnější a zřejmě i nebezpečné padělky svodidel. Upozornil na to deník Blesk.

Svodidlům chybí identifikační značka výrobce, která zaručuje, že prošly bariérovými testy. V nich musí obstát při určité síle nárazu vozidla. Označení podle deníku chybí i na svodidlech podél Pražského okruhu, který byl otevřen loni na podzim.

Za oběma dopravními stavbami stojí společnost Skanska. Ta prý o pochybení neví: "Nejsme si vědomi nedostatků svodidel na námi realizovaném úseku D1 Kroměříž - Říkovice. Jakékoli pochybení, na které by investor upozornil, jsme připraveni ihned řešit," uvedla mluvčí společnosti Lucie Nováková.

K tématu:

Ministr Vít Bárta (VV) chce v reakci na objevené nedostatky zkontrolovat normy na všech nových stavbách silnic a dálnic. "Udělám maximum pro to, aby platilo padni komu padni. Je nehorázné, že stavby nejen mnoho stojí, ale provádí se i v kvalitě , která ohrožuje bezpečnost," reagoval Bárta.

Lidovky.cz