4. července 2014 8:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Student Agency loni zvýšila svůj zisk. RegioJet naopak prohloubil ztrátu

Autobus Student Agency. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobus Student Agency. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Železniční dopravce RegioJet podnikatele Radima Jančury v loňském roce prohloubil ztrátu o 18 milionů na 92 milionů korun. Cestujících firmě meziročně přibylo o 40 procent, tržby ale stouply jen o 28 procent na 317 milionů korun. Další Jančurova společnost Student Agency loni zvýšila zisk před zdaněním ze 144 na 151 milionů korun.

Napsala to v pátek Mladá fronta Dnes a iDnes.cz.

Jančura předpokládá, že letos se ztráta RegioJetu zmenší. Ke zlepšení hospodaření má přispět prodlužování vlaků o další vagony, která firma nakoupila. Ze ztrát podnikatel stejně jako další vlakový dopravce Leo Express viní České dráhy, které prý zneužívají dominantní postavení na trhu a nabízejí podnákladové ceny jízdenek.

ČTĚTE TAKÉ:

RegioJet vstoupil na českou železnici v září 2011, kdy začal jezdit na trati Praha - Ostrava. Loni vlaky dopravce vydělávaly jen na Slovensku, kde firma na objednávku ministerstva dopravy provozuje spoje mezi Bratislavou a Komárnem. Na Slovensku byl loňský rok pro společnost ziskový poprvé, vydělala tam asi 15 000 eur (asi 412 000 korun), píše Mladá fronta Dnes. Od prosince RegioJet na Slovensku chystá vypravovat dálkové spoje mezi Bratislavou a Košicemi.

Student Agency, která prodává letenky a zájezdy a provozuje autobusy, loni zvýšila tržby o 14 procent na 1,85 miliardy korun. Víc než miliarda z toho podle deníku připadá na autobusy.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz