30. března 2012 9:23, aktualizováno  10:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Válka na železnici pokračuje. RegioJet zlevní jízdné, dráhy zruší spoj

Vlak společnosti RegioJet s majitelem skupiny Student Agency Radimem Jančurou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak společnosti RegioJet s majitelem skupiny Student Agency Radimem Jančurou | foto: ČTK

PRAHA Soukromý železniční dopravce RegioJet plánuje zlevnit jízdné na trati z Prahy do Ostravy až o třetinu a České dráhy (ČD) od června zruší na uvedené trase jeden z dosavadních spojů pendolinem.

O záměru RegioJetu snížit cenu píšou dnešní Hospodářské noviny (HN), o úmyslu ČD omezit pendolina do Ostravy informuje kromě HN i Mladá fronta Dnes (MfD). RegioJet podnikatele Radima Jančury a ČD spolu na uvedené trati už několik měsíců soupeří o zákazníky.

PŘEČTĚTE SI:

Pendolina jsou prázdná, RegioJet musí zlevnit

Dráhy tvrdí, že důvodem vyřazení jednoho pendolina je snaha mít v provozu pět souprav, aby šestá mohla být na opravách a sedmá záložní. "Denně je v provozu šest ze sedmi souprav a není prakticky žádná záloha pro řešení mimořádných situací," řekl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Pendolina údajně jezdí v neatraktivních časech téměř prázdná a podle zjištění MFD z tohoto týdne je obsazenost vlaků RegioJetu ve většině případů vyšší.

ČTĚTE TAKÉ:

RegioJetu ale bude muset ještě zlevnit, aby získal cestující, kteří dosud kvůli nižší ceně jezdí s ČD. "Během dvou týdnů zvýšíme kapacitu svých vlaků, a ty vlaky potřebujeme rychle zaplnit," cituje deník Jančuru. Chce prý "jít citelně" pod ceny drah, které jsou nyní podle HN na pokladnách o 31 procent nižší než u RegioJetu.

Rozhodnutí ještě nepadlo. Jančura věří, že se mu vyplatí

"Snížení cen nám nakonec budou muset zaplatit České dráhy," řekl Jančura. Předpokládá totiž, že antimonopolní úřad uzná, že ČD nabízejí nelegální predátorské ceny, tedy že na této trase prodělávají jen proto, aby vytlačily konkurenta.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Pokud by úřad s takovým závěrem souhlasil, musely by ČD zaplatit RegioJetu kompenzace za ušlé tržby, píšou HN. Dráhy podle listu uvádějí, že na trase vydělávají a cenu jen snížily na úroveň RegioJetu.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.