11. září 2009 16:39 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Regionální doprava je podle krajů nedůstojná, chtějí nové vlaky

Takto bude v nových barvách vypadat souprava Regionova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takto bude v nových barvách vypadat souprava Regionova. | foto: České dráhy

TROJANOVICE První nové vlakové soupravy určené pro přepravu cestujících na regionálních tratích jednotlivých krajů by mohly vyjet v roce 2012. Novinářům to po dnešním zasedání Rady Asociace krajů ČR (AKČR) řekl místopředseda asociace Radko Martínek. Současná regionální doprava je podle něj nedůstojná a musí se dostat na jinou úroveň.

Na nákup nových vlaků bude z jednotlivých regionálních operačních programů vyčleněno 245 milionů euro (6,2 miliardy korun), což je zhruba 40 procent celkových nákladů. Zbývajících 60 procent budou muset zabezpečit vybraní dopravci.

"Vláda schválila dotaci na deset let pro regionální dopravu, tudíž máme v této chvíli nachystány veškeré podklady, aby mohly být vyhlášeny tendry na zakázku, která bude zcela přelomová z hlediska regionální dopravy," uvedl Martínek.

Podle něj nové vlakové soupravy zajistí kvalitnější cestování nejen běžným cestujícím, ale budou dobře dostupné i pro tělesně postižené nebo seniory.

"Soupravy už tentokrát budou zcela jistě splňovat všechny požadavky, které současné regionální vlaky nesplňují vůbec," podotkl Martínek. Nové vlaky by mohly vyjet už v roce 2012 a do krajů musí být dodány nejpozději v roce 2015.

"Asociace krajů už oslovila šest největších světových výrobců s tím, že máme dohodnutou i možnost prezentace jejich výrobků, která by se měla uskutečnit v druhé polovině října," podotkl Martínek, který se domnívá, že nové vlakové soupravy budou v první fázi využívány hlavně na nejfrekventovanějších trasách. "Rozdíl mezi tím, co bude jezdit a co je teď, je skoro bych řekl století," doplnil Martínek.

ČTK