Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Regionovy musí výrobce upravit. Kvůli nehodám

Regionova | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Regionova | foto: siky-zeleznice.cz

ŠUMPERK Některé části vlakových souprav Regionova jsou nebezpečné a šumperský výrobce Pars nova bude muset vagony upravit. Tvrdí to Drážní inspekce, která vlaky zkoumala po několika kolizích na železnici.

Výrobce by měl upravit vozy, které nyní vyrábí. České dráhy se ale zabývají možností úprav už zhotovených vlaků. Informovala o tom olomoucká příloha Mladé fronty Dnes.

"Při nehodách v Kamenných Žehrovicích a Vodňanech došlo k podobným poškozením. Proto jsme navrhli úpravy, které přispějí k větší bezpečnosti," sdělil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Po nárazu nemohl například strojvedoucí odejít ze stanoviště, protože mu dveře zablokovala vyhnutá ruční brzda. Další nebezpečí hrozilo cestujícím z prosklených přepážek.

O REGIONOVÁCH VÍCE:


"Doporučili jsme úpravy vstupu na stanoviště strojvedoucího a také řešení první řady sedadel v sousedním oddíle. Tam by mělo dojít k úpravě přepážky, která odděluje nástupní prostor do zvýšeného oddílu vozu. Úprava by měla zabránit destrukci skleněných výplní, a tím případným řezným zraněním cestujících," vysvětlil Drápal. Inspekce navrhla rovněž úpravy krytů sloupků sedadel za odolnější, aby cestující nebyli ohroženi utrženými kousky.

České dráhy považují zjištění Drážní inspekce za závažná. "S okamžitou platností budou zahrnuta do technických podmínek při zadávání zakázek, protože maximální bezpečnost cestujících je velmi důležitá," sdělil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Takto bude v nových barvách vypadat souprava Regionova.

Regionova v nových barvách ČD.

Regionova Českých drah

Regionova Českých drah

Pars nova doporučení Drážní inspekce už řeší. "I přesto, že vozidla splňují veškeré nezbytné legislativní požadavky, začali jsme s úpravami, které zvyšují pasivní bezpečnost a v některých případech jdou i nad rámec navržených změn," sdělila mluvčí Pars nova Michaela Linhartová. U prosklených příček jde o úpravu kostry stropu a stropní desky, která má minimalizovat možnost rozbití skel.

U nových vozů budou pevnější šrouby upevňující nárazníky. Prostor před vstupem na stanoviště strojvedoucího je nově označen piktogramem označujícím místo, kde je zakázáno se zdržovat nebo odkládat zavazadla, a žlutou podlahovou krytinou.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...