1. června 2009 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rekonstrukce hlavního nádraží pokročila, otevírají se nové obchody

Na Hlavním nádraží Praha skončila druhá etapa rekonstrukce, která začala v lednu 2008. Pro veřejnost se tak 1. června otevřely obchodní prostory o rozloze 3000 metrů čtverečních.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Hlavním nádraží Praha skončila druhá etapa rekonstrukce, která začala v lednu 2008. Pro veřejnost se tak 1. června otevřely obchodní prostory o rozloze 3000 metrů čtverečních. | foto: ČTK

PRAHA Na Hlavním nádraží Praha skončila druhá etapa rekonstrukce, která začala v lednu 2008. Pro veřejnost se dnes otevírají obchodní prostory o rozloze 3000 metrů čtverečních. Informoval o tom Martin Hamšík, mluvčí společnosti Grandi Stazioni, která rekonstrukci provádí.

Hamšík uvedl, že dnes byla například otevřena restaurace. Od dnešního dne funguje i prodejna s dárky, zastoupení mobilního operátora, prodejce brýlí, obchod s mladou sportovní módou, prodejna tabáku a denního tisku nebo prodejna pralinek. Na konci června by pak měla být otevřena restaurace řetězce rychlého občerstvení Burger King, uvedl Hamšík.

"Otevření této části Hlavního nádraží přináší zcela nový prostor pro cestující. Nabízíme evropský standard služeb, zásadní rozšíření komerčních služeb, posílení bezpečnosti a celkové zlepšení prostředí. Chceme, aby odsud lidé neutíkali, ale zůstávali a pobyt zde si užívali," uvedl jednatel společnosti Grandi Stazioni Česká republika Andrea Odoardi.

Nové pokladny do prázdnin
V následujících týdnech bude v prostorách nádraží otevřeno 26 provozoven včetně dvou nových toalet pro cestující. Součástí druhé etapy je také vybudování nových odbavovacích prostor a ČD centra, kde si cestující koupí jízdenky, získají informace o spojích a uloží zavazadla. Tyto prostory budou otevřeny pro veřejnost 24. června.

Podle generálního ředitele ČD Petra Žaludy bude ČD centrum a pokladny otevřeny ještě před začátkem letních prázdnin. "Nové pohyblivé chodníky mezi jednotlivými úrovněmi stanice zjednoduší také cestování vozíčkářům.

Hlavní nádraží se nyní stává prakticky bezbariérovým," uvedl Žaluda. V rámci druhé etapy rekonstrukce byla vybudována nová skleněná fasáda, osvětlení a stropní podhledy, elektrické rozvody, revitalizována byla podlažní krytina.

V prostorách nádraží vzniklo technické zázemí, které ovládá nový systém vytápění a klimatizace a bezpečnost cestujících byla posílena instalací kontrolních kamer. Nové eskalátory ulehčí spojení mezi přízemím a prostory v prvním patře. Novinkou jsou informační kiosky a tabule s informacemi o spojích.

Celková cena investice za revitalizaci stanice je kolem jedné miliardy korun. Práce provádí společnost Metrostav.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!