Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rekordní množství oprav. I letošní léto bude nejrozkopanější D1

Příprava na opravy na dálnici D1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava na opravy na dálnici D1 | foto: MAFRA - Petr Lemberk

PRAHA  Čeští řidiči se musejí připravit na perné léto. Stát totiž letos opravuje větší množství silnic než v minulých letech. „Situace bude mnohem horší než loni i předloni. Odhadujeme kolem 200 uzávěr,“ řekl včera LN mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Petr Vomáčka.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce letos opravit na 80 kilometrů dálnic. Na modernizaci silniční sítě, včetně komunikací nižších tříd, má přes deset miliard, což je ve srovnání s loňským rokem výrazně více, uvedl ministr dopravy Dan Ťok (ANO).

Opravy dopravní infrastruktury v Česku

Opravy dopravní infrastruktury v Česku

„Letos budeme opravovat komunikace ve větším rozsahu než bylo obvyklé,“ potvrdil Ťok.Jeho ministerstvo totiž poslalo dodatečné 4,4 miliardy korun přímo jednotlivým krajům, aby mohly opravit silnice druhých a třetích tříd.

S objížďkami poradí internet

Nejvíce omezení čeká vytíženou dálnici D1, která prochází rozsáhlo u rekonstrukcí. Silničáři ji opravují v úseku Větrný Jeníkov – Jihlava a mezi Lhotkou a Velkou Bíteší. Dělníci ale pracují i na „bratislavské“ dálnici D2. ŘSD obvykle vede dopravu dvěma pruhy v jednom směru a jedním pruhem v opačném směru.

Na Brněnsku bude přes léto uzavřen také jeden pás rychlostní silnice R52 mezi Brnem a Pohořelicemi, a to v téměř celé délce. „Doprava bude vedena obousměrně v jízdním pásu směrem na Brno,“ uvedla již dříve mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Cestu řidičům, kteří navštíví jižní Čechy, může zkomplikovat rozsáhlá oprava Žďákovského mostu. „Na něm je čeká úplná uzavírka,“ řekl LN mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

„Dá se očekávat, že velké problémy způsobí uzavření Strahovského tunelu v Praze, ke kterému dojde v červenci. Komplikace pro chataře a rekreanty, kteří vyjíždějí z Prahy třeba na Slapy, přinese uzávěra u Vraného nad Vltavou, kde se můžou zdržet i hodinu a půl,“ uvedl mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka.

Podle něj budou pro řidiče představovat náročnou zkoušku zejména místa, kde dochází k souběhu více oprav najednou. „Třeba u Kladna nebo na D1 u Velkého Meziříčí,“ přiblížil.

Mluvčí ÚAMK Vomáčka řidičům radí, aby si dopředu pečlivě naplánovali cestu a seznámili se s možnými komplikacemi. „Je třeba být na uzávěru připraven a rozhodně se neotáčet v koloně aut. Z toho plynou nehody a další potíže,“ varoval.

Ťok doporučuje pravidelně sledovat internetovou stránku www.dopravniinfo.cz, kde jsou aktuální informace o silničních omezeních. Na webu si řidiči mohou i naplánovat cestu. „Existuje i ve formě aplikace pro tablet,“ podotkl ministr dopravy.

Dělníky ochrání radary

Řidiči, kteří ignorují rychlostní omezení v místech, kde dělníci opravují silnice a dálnice, by se měli mít na pozoru. ŘSD totiž uvažuje o nákupu radarů k měření rychlosti právě v těchto úsecích.

„Policie na to slyší, bude tato zařízení provozovat a příslušné obce správní delikty vyřizovat,“ uvedl včera ministr Ťok.

Šéf ostře sledovaného resortu chce, aby stavební firmy opravovaly silnice a dálnice za plného provozu.

Do budoucna ministr Ťok také požaduje, aby dělníci na významných projektech pracovali nepřetržitě sedm dní v týdnu. Společnostem, které rekonstrukci dokončí před termínem, by rád vyplatil finanční bonusy. Chce tak docílit toho, aby uzávěrky, kterých má být přes léto zhruba 200, skončily co nejdříve. 

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...