11. února 2015 17:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rekordní mýtný zářez: Kapsch vybral v lednu 735 milionů korun

Mýtné brány a Kapsch. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány a Kapsch. | foto: Reprofoto

PRAHA Mýtný systém v Česku si připsal další rekord. Společnost Kapsch, která jej spravuje, vybrala v lednu od kamionů a autobusů vybralo 735 milionů korun. Ve srovnání s loňskem jde o nárůst o téměř deset procent.

Zároveň jde o o nejvyšší výběr za první měsíc v roce od zahájení provozu systému. Důvodem je podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) novoroční zvýšení mýtných tarifů i růst průmyslové výroby v ČR i okolních zemích.

Navyšování sazeb se z kamionů nejvíce dotklo strojů s emisní třídou Euro 5, které byly v minulosti proti méně ekologickým vozidlům cenově zvýhodněny. Toto zvýhodnění se ale odrazilo ve skokovém nárůstu kamionů s Euro 5, které aktuálně představují 60 procentní podíl na mýtných platbách.

Těmto vozidlům od ledna vzrostly tarify na ujetý kilometr v průměru o deset procent a byla rovněž zavedena emisní třída Euro 6 pro vozidla splňující ještě přísnější ekologická kritéria.

ČTĚTE TAKÉ:

Za celý loňský rok se na kamionovém mýtném vybralo 8,7 miliardy korun, což proti předchozímu období představovalo mírný růst o 160 milionů korun. Elektronické mýtné se v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1300 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybrané části silnic první třídy. 

Dva miliony ročních kuponů

Celkem je v systému zaregistrováno téměř 800 tisíc kamionových palubních jednotek. Na rozdíl od vozidel nad 3,5 tuny poplatek za použití dálnic platí osobní vozidla ve formě časového kuponu. Jen ročních kuponů se vloni podle ministerstva dopravy prodalo přes dva miliony kusů.

V Česku je dodavatelem elektronického mýtného systému společnost Kapsch. Jeho prostřednictvím vybírá mýto na dálnicích, rychlostních silnicích a části sítě silnic prvních tříd za vozidla těžší než 3,5 tuny. Současná desetiletá smlouva na provoz vyprší v roce 2016.

Lidovky.cz, ČTK