5. listopadu 2009 11:07 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Revoluce v dopravě: v Česku se jezdí na vodík, otevřela první pumpa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
První čerpací stanice čistého vodíku v Česku zahájila 5. listopadu provoz v Neratovicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První čerpací stanice čistého vodíku v Česku zahájila 5. listopadu provoz v Neratovicích | foto: ČTK

NERATOVICE V Neratovicích dnes zahájila provoz první čerpací stanice čistého vodíku v zemi. Po více než třech letech příprav ji otevřel Ústav jaderného výzkumu (ÚJV) ve spolupráci se společností Linde Gas. Čerpací stanici bude zatím využívat speciální autobus neratovické městské hromadné dopravy, řekl vedoucí marketingu společnosti Linde Pavel Jirsa.

Náklady na její vybudování byly zhruba 83 milionů korun, tři čtvrtiny z toho pokryly dotace od státu a EU. Čerpací stanice bude plnit vozidla plynným vodíkem o tlaku 300 bar.

Například naplnění zásobníků autobusu trvá zhruba deset minut. Projekt počítá s roční spotřebou 72.000 metrů krychlových (zhruba šest tun) vodíku.

"Je to jediná vodíková stanice nejen v Česku, ale vůbec v celé střední a východní Evropě," uvedl Jirsa. Stanice podobného typu je například v Amsterdamu, Barceloně a Portu.

Vodíkový autobus.

Zatím jen pro autobus

Stanici bude zatím využívat první vodíkový autobus v Česku. Prototyp nazvaný TriHyBus vyrobila plzeňská Škoda Electric. Tento trihybridní autobus může energii čerpat ze tří zdrojů, přičemž si vždy vybere ten nejúspornější. Základním zdrojem energie je elektřina z palivových článků, které jsou doplněny o baterii a výkonný kondenzátor, takzvaný ultrakapacitor.

Zásobníky na střeše vozidla se plní 20 kilogramy vodíku a na jednu nádrž TriHyBus ujede 300 kilometrů. Autobus bude jezdit v rámci městské dopravy v Neratovicích, kterou provozuje společnost Nerabus, jež je součástí skupiny Veolia Transport.

První čerpací stanice čistého vodíku v Česku zahájila 5. listopadu provoz v Neratovicích
 
"V Česku je to samozřejmě jediný autobus na vodík, ale v Evropě už jich jezdí asi 75. Předpokládáme, že stanice bude do budoucna mnohem využívanější, protože vodík je stoprocentně obnovitelný zdroj. Čerpací stanice je koncipována tak, že u ní mohou tankovat i osobní auta," dodal Jirsa.

Lidovky.cz, ČTK
  • 12Diskuse