6. června 2014 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Revoluce v parkování v Praze: třikrát víc placených míst a skener - práskač

Placené zóny parkování Praze vydělávají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Placené zóny parkování Praze vydělávají. | foto: ČTK

PRAHA Prahu čeká výrazná změna v systému parkování. Počet míst v zónách placeného stání by měl během příštích deseti let vzrůst ze současných 44 600 na 150 tisíc. Počítá s tím nová koncepce rozvoje zón placeného stání, kterou na konferenci Lidových novin a serveru Česká pozice s názvem Budoucnost firem s majetkovou účastí hlavního města Prahy představil náměstek primátora pro oblast infrastruktury a životního prostředí Jiří Nouza.

V současnosti jsou zóny placeného stání zavedeny jen v Praze 1, 2, 3 a 7, z okrajových částí města pak v Praze 16. Magistrát tak konečně podlehl tlaku ze strany městských částí Prahy 4, 5, 6, 8 a 9, které doposud byly ze systému vyjmuty.

Město si od nové koncepce slibuje především zklidnění dopravy, zlepšení podmínek pro parkování rezidentů i návštěvníků a zlepšení obsluhy území, větší adaptabilitu zón placeného stání, ale i vyšší respektovanost. „Jediná zóna, která je v současnosti respektovaná, je zóna modrá. V placených zónách je to tak, že kdo umí se systémem zacházet a nechce platit, tak neplatí,“ uvedl Nouza.

Primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09), vedoucí byznysu v LN Jan Žižka...

Primátor Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09), vedoucí byznysu v LN Jan Žižka...

Hlídat dodržování pravidel parkování budou pracovníci se skenerem rozpoznávajícím registrační značky i speciálně vybavená vozidla. Vše bude napojeno na centrální systém, ve kterém bude možné zjistit údaje o zaplacení, volná parkovací místa i řešit přestupkové řízení. To chce pražský magistrát v prvoinstančním řízení přesunout do agendy městských částí. Sám by se pak do rozhodování zapojil až při odvolání. Odpadlo by tak zdlouhavé řízení na ministerstvu dopravy. Centrální systém však umožní i nové formy placení, například přes chytrý telefon.

Nové zóny placeného stání budou rozděleny na dvě oblasti – rezidentní a parkovací. Karta na celou městskou část by měla stát stejně jako doposud. Pokud by si však rezident vystačil se stáním v místě bydliště, mohla by být cena poloviční.

Režimy parkování pak budou tři, barevně odlišené. V modré zóně budou moci neomezeně parkovat jen rezidenti a abonenti. Nově však pravidla umožní časově omezené parkování i těm, kteří využívají elektronické platební nástroje. Ve smíšené fialové zóně budou moci navíc s časovým omezením zaparkovat i návštěvníci, kteří zaplatí pomocí parkovacích automatů. V oranžové návštěvnické zóně pak budou moci s časovým omezením zaparkovat všichni a zaplatit budou moci elektronicky i přes automat.

Cena nebude všude stejná, ale bude odstupňována podle atraktivity lokality a dopravního zatížení. Výjimkou bude rezidentní parkování, které bude stát po celé Praze stejně. Město chce účast v systému nabídnout i soukromým provozovatelům parkovišť. „Cílem není, aby auta stála na ulici, ale tam, kde je na ně místo,“ dodal Nouza. Platit by se mělo jen ve všední dny mezi osmou ráno a večer. Lokálně však může být provozní doba upravena podle potřeb území.

Magistrát již vydal dvě předběžná oznámení, která povedou k vypsání dvou veřejných zakázek. První na centrální informační systém, druhé na provozovatele parkovacích zón. Druhá zakázka bude obsahovat i 766 nových parkovacích automatů, kterých tak bude v hlavním městě 1218. Tisky k vypsání tendrů předloží Nosek městskému zastupitelstvu 19. června.

Ondřej Vyhnanovský

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz