19. června 2009 16:44 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Řidiči, pozor! Zemědělci zablokují před prázdninami dálnice

Zemědělci protestují proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zemědělci protestují proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka | foto: ČTK

PRAHA Zemědělci budou 29. června blokovat tuzemské dálnice. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Veleba. Farmáři tak budou protestovat proti nízkým výkupním cenám mléka. Blokády se uskuteční na více místech, konkrétní lokality Veleba odmítl uvést.

Již dříve šéf Agrární komory řekl, že se blokády může zúčastnit několik set farmářů. Ti požadují od EU i státu pomoc, zejména zavedení minimální výkupní ceny mléka.

Kvůli nízkým výkupním cenám suroviny, které v celé Evropě panují již od loňského podzimu a podle chovatelů nepokrývají ani výrobní náklady, se již na jaře uskutečnilo několik demonstrací v Česku i dalších evropských zemích. Poslední z protestů se uskutečnil ve čtvrtek a dnes během summitu EU v Bruselu, kde demonstrovalo několik tisíc evropských zemědělců, převážně z Německa.

Tuzemští zemědělci v tomto týdnu také pohrozili, že by v blízké budoucnosti mohli zablokovat centrální sklady v ČR působících obchodních řetězců. Ty podle nich zneužívají své výsadní postavení na trhu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz