6. února 2013 17:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Řidiči se do některých měst brzy dostanou jen s ekologickou známkou

Dopravní zácpa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní zácpa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda schválila pravidla pro zavedení nízkoemisních zón. Do roka mohou obce zakázat vjezd vozidlům produkujícím velké množství škodlivin. Podobná pravidla již léta platí například v sousedním Německu.

Obce si podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy budou moci samy rozhodovat o rozsahu zón, přísnosti podmínek, tedy jakou emisní kategorii budou muset automobily vjíždějící do zóny splňovat a zároveň budou obce moci udílet jednotlivé výjimky.

"Naše snaha je, aby obec byla nadána širokou kompetencí a mohla na svém území rozhodnout jaké podmínky zvolí," uvedl Chalupa po jednání vlády. Společná naopak bude systém registrace a podoba plaket, dodal.

Od zelené do červené

Nařízení vlády zavádí čtyři emisní kategorie pro vozy s naftovými motory, dvě kategorie pro vozy s benzínovými motory a tři emisní kategorie pro motocykly. Elektromobily či vozidla s palivovými články jsou automaticky zařazeny do „nejčistší“ emisní kategorie.

Každé kategorii bude přirazena určitá barva emisní plakety (například od zelené po červenou), pro kategorii jedna se vydávat nebude. Plaketa bude muset být umístěna na vozidle, bude nepřenosná a stát by měla 80 korun.

Vydávat ji budou obce s rozšířenou působností a ministerstvo životního prostředí. Ty podle Chalupy získají polovinu výnosu z této částky a druhá polovina poputuje na účty Státního fondu dopravní infrastruktury, který zajistí jejich tisk.

Náklady na úředníky, značení i informační kampaň

Obce, které budou chtít nízkoemisní zónu vyhlásit, by si ale napřed měly spočítat, zda se jim náklady spojené s jejím zavedením vyplatí. Součástí zavedení je například studie proveditelnosti, dopravní značení hranic nízkoemisní zóny nebo informační kampaň pro veřejnost.

"Náklady vyvstávající ze zvýšené administrativní zátěže budou dosahovat cca 0,7 milionu korun korun na jeden obecní úřad obce s rozšířenou působností v prvním roce po zavedení institutu nízkoemisní zóny. Tyto náklady budou plně hrazeny z prodeje emisních plaket," uvedlo ministerstvo.

Lidovky.cz, ČTK