6. února 2013 8:05, aktualizováno  9:59 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rozkrádání Dopravního podniku? Nejsou důkazy, stojí v novém auditu

Dopravní podnik Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní podnik Praha | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Zpráva poradenské firmy KPMG nepotvrdila, zda škody po údajném předražení zakázek v pražském dopravním podniku dosáhly stamilionů korun. Uvedl to server Česká pozice, který má k dispozici dopis KPMG pro šéfa DPP Milana Křístka.

Firma KPMG však zároveň uvedla, že mohou existovat dokumenty dokládající vznik a výši škod. Podnik navíc chystá forenzní audit dalších zakázek a případem se zabývá i policie.

Loni pro pražský magistrát vypracoval advokát Václav Láska analýzu asi desítky problematických smluv podniku. Prověrka podle Lásky ukázala velkou nevýhodnost kontraktů, se škodou v řádu stamilionů korun. Na základě analýzy podal DPP několik trestních oznámení a odstartoval audity zakázek.

ČTĚTE TAKÉ:

Část smluv prověřovala firma KPMG. Ředitel DPP Křístek nyní KPMG podle České pozice žádal o vyjádření, zda lze potvrdit, že škoda způsobená podniku některými zakázkami činila půl miliardy korun.

"Přestože zpráva (Václava) Lásky obsahuje indikaci škod utrpěných DPP, nemůžeme po prostudování předložených dokumentů potvrdit daný odhad případné škody na majetku DPP, pokud nějaká existuje," odpověděla firma v dopise z 18. ledna.

KPMG ale v dopise podle serveru uvedla také, že možná existují jiné dokumenty, které by mohly vznik škody potvrdit a určit její výši.

Dozorčí rada DPP rovněž 16. ledna rozhodla, že podnik vypíše veřejnou zakázku na provedení forenzního auditu, který by měl zahrnovat šest vybraných transakcí uvedených v Láskově analýze, které zároveň nejsou součástí prověrky prováděné KPMG. Podezřelé smlouvy DPP prošetřuje i policie, loni si do podniku několikrát přišla pro důkazy.

Lidovky.cz, ČTK