Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha, hřbitov rozlámaných koloběžek? Firma přiveze odolnější model, za škody prý mohou jezdci

Elektrické koloběžky Lime zaplavily Prahu. Většina uživatelů s nimi však jezdí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické koloběžky Lime zaplavily Prahu. Většina uživatelů s nimi však jezdí... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Sociální sítě od spuštění provozu sdílených elektrokoloběžek Lime v Praze zaplavily snímky rozlámaných zařízení, které se povalují v ulicích metropole. Některé jsou zlomené na půl, jiným zase chybí stojánek nebo zvonek. Někteří uživatelé označují jako hlavní důvod jejich špatnou kvalitu nebo vandalismus. Firma Lime pochybnosti o kvalitě strojů vyvrací.

„Stávající koloběžky jsou kvalitní a bezpečné, ale vyrobené a určené pro jednoho dospělého člověka. Často se poničí právě tím, že se na nich veze více lidí najednou,“ řekla pro Lidovky.cz česká mediální zástupkyně firmy Lime Petra Krainová.

Možným vysvětlením velkého počtu poničených koloběžek v ulicích může být také to, že některým chodcům ledabyle zaparkované stroje vadí. Záměrné poškozování koloběžek ve větší míře ale české zastoupení firmy Lime odmítá. „Přesnější počty poničených kusů zatím nemáme k dispozici. Poškozené koloběžky sbíráme a opravujeme,“ uvedla Krainová.

13.října 2018 v 20:11, příspěvek archivován: 23.října 2018 v 17:34

Kolobezky @limebike jsou tercem vandalstvi. Jak dlouho tento koncept v Praze vydrzi? https://t.co/JfnJRqCfxe

Svoji roli na postupném ničení elektrokoloběžek může hrát i náročný terén Prahy a porušování předpisů jezdců, kteří jezdí i po chodnících a překonávají tak patníky. Kamenná dlažba je však i v ostatních evropských městech. Možná právě i proto přišla společnost Lime s novým, modernějším a bytelnějším modelem. Nový stroj má označení Lime-S Generation 3.

15.října 2018 v 13:32, příspěvek archivován: 23.října 2018 v 17:33

Koloběžky @limebike se evidentně dostali až do Dejvic. Akorát tenhle kus někdo lehce vytunil a urval mu zvonek... A možná ukradl stojánek https://t.co/bo12qekD0x

Předešlá verze koloběžky měla menší kola (osmipalcová), robustnější model (s desetipalcovými koly) má zajistit pohodlnější jízdu přes nerovnosti. Lime-S třetí generace má být také o 2 - 7 kilogramů těžší. Na řídítkách pak jezdci uvidí aktuální stav baterie. Kromě toho by podle magazínu Wired mohla koloběžka jezdce upozornit na zakázanou jízdu po chodníku, kterou bude umět rozpoznat. Zároveň by mohl displej řidiče navést, kde má sdílenou koloběžku zaparkovat, a kde ji naopak nemůže nechat.

Nový robustnější model elektrokoloběžky Lime.

Nový, robustnější model elektrokoloběžky Lime.

Modernější verze i v Praze

„Nový typ koloběžek se snažíme získat do Prahy, jako jedno z prvních evropských měst na testování, které v současné době probíhá v městech amerických,“ prozradila Petra Krainová.

Případný příchod modernějších elektrokoloběžek by přivítal i expert na dopravu a mluvčí Ústředního automotoklubu ČR Igor Sirota. „Jestli už teď samotný výrobce ví, že lze udělat bezpečnější a masivnější konstrukci, tak je to namístě. Druhou stranou věci je to, zda se u nás splňují všechny náležitosti spojené s provozem,“ dodal.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!