Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Desítky pilotů a letušek chystají rozlučkový večírek s profesí. Kvůli covidu rozváží zeleninu nebo jsou bez práce

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Alžběta Tesárková

PRAHA ,S hlavou vztyčenou’ opouštějí tuzemští piloti, letušky a stevardi život v deseti kilometrech nad zemí. Koronavirová vlna propouštění jich jen v České republice zasáhla stovky. V tomto duchu se pak ponese i tradiční doletná – letos však nabírá pravého slova smyslu.

Doletná, to jsou každoroční podzimní oslavy leteckého personálu na počest úspěšného ukončení obvykle vypjaté sezóny bez nehody. V sobotu se sice uskuteční, ale tradičnímu veselí se nebude podobat ani zdaleka. Zapíjet se bude spíše smutek nad ztrátou milovaného zaměstnání. 

„Nikdo z nás si nepomyslel, že při příští doletné si bude většina hledat jiné zaměstnání,“ píšou organizátoři akce, jež se má odehrát v prostorech pražské restaurace NoD. Letošní ročník se navíc koná za poněkud omezených podmínek - roušky i konec v 10 hodin večer jsou samozřejmostí. Kolik hostů, tolik také židlí. 

A i když vsedě, příznačný název akce letos mluví za vše - „s hlavou vztyčenou“ se piloti a letušky rozloučí nejen s letní sezónou. Mnozí z asi 70 očekáváných hostů už totiž o práci v oblacích přišli a další vlna vyhazovů ostatním stále hrozí. „Zbývá jen naděje, že se provoz zase obnoví a vše bude tak, jak má,“ dodávají. Dokud však letecký provoz sužuje pandemie, musí piloti i palubní personál zamířit za výdělkem mimo svůj obor. 

„Rozvážím teď pro jednu firmu zeleninu, něčím sebe a rodinu živit musím,“ sdělil serveru Lidovky.cz stevard, který si přál zachovat anonymitu. A není sám. „Nic jiného jsem celý život nedělala. Nevím, kam půjdu, asi to zkusím u policie,“ sdělila pro Lidovky.cz také bývalá letuška Kateřina Hodovalová.

Miliónové půjčky a statisíce vyhazovů

Někteří mladší piloti přitom ještě ani nestačili splatit půjčky, bez nichž by si zaměstnání nemohli dovolit. „Pro pilota je létání vždycky splněným snem. Aby se uchytil u dopravní společnosti, musí mít hotový výcvik, dodatečně si pak hradí ještě takzvanou typovku na konkrétní typ letadla, oboje vyjde asi na 1,7 milionu korun,“ vysvětlil pro Lidovky.cz český pilot, který si také přál zachovat anonymitu a jehož strhla hned první koronavirová vlna vyhazovů v českém leteckém rybníčku. Teď ho ale potenciálně noví zaměstnavatelé odmítají se slovy, že je překvalifikovaný.

Jen největšího českého dopravce Smartwings Group, kam spadají také ČSA, musely v důsledku pandemických omezení opustit stovky zaměstnanců. Ve vlnách od července aerolinky postupně propouštějí 600 z původních 2500 lidí. Piloti a letušky, kteří ve firmě zatím zůstávají, přistoupili podle zdrojů serveru Lidovky.cz na poloviční úvazky či dvouměsíční neplacené volno. Další vlna propouštění je ale ještě před nimi. 

A i když se v létě provoz alespoň částečně probudil, většina flotily přesto zůstala na zemi a společnost tedy nenabrala žádné sezónní pracovníky, kteří každoročně posilovali řady stálých zaměstnanců. V září – po skončení hlavní dovolenkové sezóny – navíc aerolinky znovu omezují už tak oslabený provoz a kvůli nedostatečné poptávce opět zrušily nedávno obnovené spoje.

Celkově se podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) letecký provoz meziročně propadne o 66 procent. A aerolinky nepočítají s tím, že by se doprava na nebi vrátila k objemům roku 2019 ani během několika příštích let. V sázce je tak práce nejméně stovky tisíc pilotů a letušek na celém světě.

Například hlavní američtí dopravci ve středu upozornili, že bez další státní pomoci v řádu miliard dolarů mohou velmi rychle zrušit přes 30 tisíc pracovních míst. Zákaz propouštění, kterým vláda USA podmínila už poskytnutou podporu ve výši 25 miliard dolarů (572 miliard korun), vypršel k 1. říjnu. Bez snižování nákladů podobným způsobem se vyrovnala se současnou situací jen málokterá aerolinka. Masivní propouštění asi třetiny ze 120 tisíc zaměstnanců probíhá například i v Emirates.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...