Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ŘSD navýší rozpočet na 55 miliard. Stavební firmy nejspíš dostanou příplatek

Příprava na opravy na dálnici D1 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příprava na opravy na dálnici D1 | foto: MAFRA - Petr Lemberk

Praha Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se zvýší o další tři miliardy na celkových 55 miliard korun. Jde o dosud největší rozpočet, se kterým dosud ŘSD hospodařilo. Na Twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Navýšení peněz by mělo mimo jiné pomoci pokračovat v dopravních stavbách bez přerušení i v současné krizi, stavební firmy tak nejspíš dostanou příplatek za práci ve ztížených podmínkách.

Současná koronavirová krize se už promítla i do některých dopravních staveb. Před více než týdnem zastavila své práce stavební společnost Eurovia, která měla na starosti například úseky na D1 či D8. Další stavební firmy zatím ve stavbách pokračují.

„Navzdory situaci okolo COVID-19 se na dálničních a silničních stavbách staví a na žádné zatím nedochází k dlouhodobému zastavení činnosti. ŘSD ve spolupráci s ministerstvem dopravy připravuje metodiku pro úhradu nákladů zhotovitelům za práce ve ztížených podmínkách, aby se stavělo bez přerušení,“ uvedl Mátl.

Ztížené podmínky šéf ŘSD vysvětlil nutností zajištění chodu celých staveb, kdy je potřeba respektovat současná vládní nařízení, nemoci, karantény, nedostatek personálu, stav ubytovacích a stravovacích kapacit, problémy se subdodavateli, materiály a další.

Prioritou je pro něj především pokračování rekonstrukce dálnice D1. Opravy nyní začínají na více než 14kilometrovém úseku mezi Velkým Beranovem a Měřínem. Stavby úseků Soutice-Loket a Koberovice-Humpolec, které měla zrealizovat Eurovia, začnou s měsíčním zpožděním. Podle Mátla to však nebude mít dopad na celkový termín dokončení rekonstrukce.

Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) už v minulých dnech avizoval navýšení rozpočetu Státního fondu dopravní infrastruktury. Ten bude o 6,5 miliardy vyšší, tedy celkových 113 miliard korun. Stát tak podle ministra reaguje na současnou krizi a předpokládaný pokles tuzemské ekonomiky kvůli šíření koronaviru.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!