2. července 2012 9:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stav zvlněné D47 posoudí experti z Německa

Zvlnění dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlnění dálnice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic přizvalo k posouzení stavu dálnice D47 německé experty. V pondělí a úterý budou posuzovat stav mostů na zvlněném úseku Rudná - Hrušov poblíž Ostravy.

Sdělila to mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. O závady na D47 se ŘSD soudí se zhotovitelem, stavební firmou Eurovia CS. Kontrola expertů z hannoverské univerzity je naplánována při plném provozu dálnice za zpřísněných bezpečnostních opatření. Obecné výsledky budou k dispozici v následujících týdnech. Na základě prověrky by měla vzniknout předběžná zpráva o stavebně technickém stavu mostů.

Technická kontrola mostů

Cílem první etapy účasti německých expertů je vizuální prohlídka technického stavu mostů a získání dalších nezbytných informací, případně dokumentace k vypracování posudku stavebně technického stavu vybraných mostů. "Odborníci mají určit, zda je z profesního a technického pohledu současný stavebně technický stav mostů po pětiletém provozu obvyklý, a pokud je stav mostů nepřiměřený, zda mohl být takový stav způsoben vadami v jejich konstrukci," uvedl generální ředitel ŘSD David Čermák.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve sporu s Eurovií CS ředitelství stavební firmu obviňuje, že devítikilometrový úsek před pěti lety předala s množstvím závažných skrytých závad, mimo jiné s vadami násypů a několika mostů. Podle Eurovie škody naopak způsobilo ŘSD nedostatečnou údržbou a kvůli poškozování dobrého jména společnosti podala na ŘSD začátkem dubna žalobu.

ŘSD již na D47 provedla kopané sondy a další dílčí kontroly. Při kontrolách postupuje podle společné dohody s ministerstvem dopravy a měla by se jich účastnit také Eurovia.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz