12. října 2014 19:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

ŘSD se možná změní na státní podnik, připustil Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). | foto: MAFRA - Petr Lemberk

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by se mohlo transformovat ze státní příspěvkové organizace na státní podnik. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Případná transformace by měla podle něj být úkolem pro nového ředitele ŘSD.

„Já v té transformaci na státní podnik vidím jisté pozitivní možnosti zejména z hlediska odměňování kvalitních odborníků, kteří by za stát měli hájit kontrolu kvality prací, které jsou odváděny na výstavbě nebo rekonstrukci dopravní infrastruktury,“ řekl Sobotka. Změna právní formy ŘSD by podle něj umožnila například také lépe zaplatit projektanty, kteří budou schopni projekty kvalitněji kontrolovat.

„Klíčem je čerpání dotací a kvalitní management“

Pro sociální demokraty je podle premiéra transformace ŘSD na státní podnik přijatelná. „Ale musí tam být jasně definovaný management, který tohle bude schopen zvládnout, současně to nesmí vyčerpat síly ŘSD,“ poznamenal Sobotka. To podle něj musí nyní hlavně vykupovat pozemky v trasách důležitých komunikací a připravovat výběrová řízení. Klíčové je podle Sobotky také pokračování čerpání evropských dotací na budování dopravní infrastruktury.

PSALI JSME:

Ve vedení ŘSD dochází v posledních letech k velmi častým personálním výměnám. Od začátku letošního roku se v jeho čele vystřídali již čtyři šéfové.

Nedotažený výběr nového ředitele

Největší změnu managementu v ŘSD provedl jeho bývalý ředitel Jan Kubiš, který ihned po svém dubnovém nástupu vyměnil většinu vedoucích pracovníků. Ani jeho tým ale na ŘSD nevydržel dlouho a nyní z něj zbývají už jen jednotlivci. Nejnověji se organizaci právě kvůli častým reorganizacím rozhodl opustit ředitel finančního úseku Libor Tejnil. V současnosti ŘSD dočasně vede bývalá ředitelka komunikace Agrofertu Soňa Křítková.

K TÉMATU:

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) minulý týden uvedl, že tato situace je dočasná, není ideální a je potřeba ji v co nejbližší době změnit. Termín, kdy by ŘSD mohl nový generální ředitel převzít, nicméně neuvedl. Nedotažený výběr nového ředitele po nečekaném odchodu Jana Kubiše je nejvýraznější personálií, kvůli které sklízí šéf dopravy kritiku.

Lidovky.cz, ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.