Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Dálnice D5 se u Plzně vzedmula a popraskala. Oprava možná začne v sobotu

Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla by se mělo s opravou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic Jana Rýdla by se mělo s opravou... | foto: Ladislav Němec, MAFRA

BLATNICE (Plzeňsko) Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začne zřejmě už v sobotu s opravou vzduté části D5 z Plzně na Rozvadov. Nerovnosti nebude provizorně brousit, jak původně předpokládalo, ale hned provede komplexní opravu.

V průběhu pátku by se měla převést veškerá doprava na druhou polovinu dálnice ve směru od Rozvadova na Plzeň, kde bude jeden pruh pro cestu do Německa a druhý pro směr na Prahu. Informoval o tom mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Doprava by se měla v průběhu pátku přenést na druhou stranu dálnice.
Vzedmutý povrch komplikuje provoz na dálnici D5.

„Předpokládám, že v horizontu desítek hodin, v ideálním případě zítra (v sobotu), bychom začali s definitivní opravou,“ uvedl. ŘSD vybírá dodavatele opravy, což zákon o veřejných zakázkách v těchto mimořádných případech umožňuje. Pokud nenastanou nepředvídané problémy, bude vozovka opravená do několika dnů.

Dělníci rozbijí betonové desky a podle to, co bude pod nimi, si stavitelská firma ověří odhad příčiny. „Jsme si prakticky jisti, že příčinou jsou přívalové deště,“ uvedl Rýdl. Teprve po zvednutí desek stavbaři uvidí, zda je pod nimi výduť nebo nějaký materiál navíc a podle toho rozhodnou o rozsahu opravy. Podobné riziko hrozí podle Rýdla na všech betonových dálnicích, nejen v ČR.

Voda protekla mezi beton a v horku se vzedmulo podloží

Pro rekonstrukce už ŘSD používá desky s kluznými trny, které vzájemnému pohybu desek zabraňují. „Použijeme je i při této rekonstrukci,“ dodal Rýdl. Místem se nyní projíždí jedním pruhem omezenou rychlostí. Vozovka na 98. až 99. kilometru dálnice D5 z Plzně na Rozvadov se vzdula a popraskala ve čtvrtek kolem 17:30. Voda zřejmě protekla mezi betonové desky a při současném horku se vzedmulo podloží.

Auta místem projíždějí jedním pruhem, dramatické fronty se netvoří, řekl Rýdl. Podle informací řidičů nejsou na místě žádné problémy. Rychlost je značkami omezená na 60 km/h. Uzavřený je levý, tedy rychlý jízdní pruh, a odstavný pruh, kde je vzedmutí největší. Doprava je svedena do pravého pruhu. Ve směru od Rozvadova na Prahu vozovka poškozená není.

Vzedmutí povrchu vozovky se na dálnici D5 objevilo už v červenci 2010 a o dva roky později. Bylo to poblíž Benešovic na Tachovsku, zhruba 20 kilometrů od nynějšího poškození.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?