Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Tisíce elektrických koloběžek plní ulice Říma, podle kritiků jejich řidiči zdivočeli

Elektrické koloběžky blízko Palazzo Chigi v Římě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické koloběžky blízko Palazzo Chigi v Římě. | foto: Reuters

Řím Od dvoukolových válečných vozů ve starověkém Římě zvěčněných ve filmu Ben Hur z roku 1959 se nemohou lišit více, podle kritiků však ve špatných rukou mohou být stejně nebezpečné. Řeč je o tisících elektrických koloběžek, které zaplňují dlážděné ulice italské metropole v době, kdy lidé kvůli epidemii covidu-19 hledají alternativu k přeplněné hromadné dopravě, píše agentura Reuters.

S cílem podpořit takzvanou mikromobilitu - způsob osobní dopravy ve městech na kratší vzdálenosti pomocí skladných a bezemisních vozidel - udělily úřady v Římě licenci osmi společnostem, včetně firem Lime či Bird, na provoz zhruba 6000 e-koloběžek. Další tisíce jich mají přibýt, což je vidina, na kterou část obyvatel hledí s obavami.

Starostka Virginia Raggiová podporuje dopravu prostředky na elektrický pohon ve městě, kde čas od času hoří autobusy v důsledku nedostatečné údržby a stanice metra bývají zavřené i celé měsíce kvůli porouchaným eskalátorům.

Mnoho obyvatel metropole nyní používá e-koloběžky při cestě do práce, turisté...
Lidé kvůli epidemii covidu-19 hledají alternativu k přeplněné hromadné dopravě,...

Mnoho obyvatel metropole nyní používá e-koloběžky při cestě do práce, turisté si užívají jízdy od římského Kolosea do Vatikánu či na mostech přes řeku Tiberu.

Bateriemi poháněná vozítka se v Římě uchytila také proto, že místní kopce jsou pro většinu cyklistů příliš strmé. Podle zákona se na nich nesmí jezdit na chodnících, rychlostí více než 25 kilometrů za hodinu na silnicích a šest kilometrů za hodinu na pěších zónách. Jezdci musejí být starší 14 let, pod 18 let jsou povinni nosit přilbu.

Množí se stížnosti kvůli nebezpečné jízdě a několika zraněním po nehodách s automobily. Někteří řidiči e-koloběžek byli dokonce zpozorováni při jízdě po nebezpečném a zrádném městském okruhu.

„Porušují veškeré základní silniční a dopravní předpisy,“ říká místní obyvatelka Carmen Goliová. „Měl by se vyžadovat normální řidičský průkaz,“ dodává.

Policie uvedla, že jen v červenci rozdala pokuty ve výši až 400 eur (10 757 korun) 150 lidem na těchto vozítkách. Podle mnohých je to však příliš málo.

Půjčování e-koloběžek funguje tak, že aplikace na chytrém telefonu uživatele najde nejbližší stroj a cena za svezení se pak účtuje automaticky, obvykle v závislosti na ujeté vzdálenosti.

Uživatelé mnoho koloběžek odkládají poblíž antických památek, blokují tím chodníky, což některé rozzlobené obyvatele přimělo vzít věc do vlastních rukou. Začátkem září policie zadržela před jedním z nejslavnějších římských divadel ženu, která skopla jako domino desítky koloběžek zaparkovaných vedle sebe na chodníku.

Očekává se, že počet elektrokoloběžek v Římě v nadcházejících měsících naroste na 16 000.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...