8. září 2011 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruská letiště nemají palivo. Stát načal rezervy

Moskevské mezinárodní letiště Domodědovo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moskevské mezinárodní letiště Domodědovo | foto: www.domodedovo.ru

MOSKVA Klíčová moskevská letiště Domodědovo, Šeremetěvo a Vnukovo čelí vážným problémům s nedostatkem paliva. Krizi způsobily rafinerie, které nestačí vyrábět. Premiér Vladimír Putin pro deník Nezavisimaja gazeta uvedl, že letištím uvolní palivo ze státních hmotných rezerv.

Podle anglicky psaného ruského deníku RBC Daily stojí za výpadkem špatně naplánovaná údržba, zároveň však také velké zakázky ministerstva obrany. Podle ruské agentury pro letectví však může za nedostatek zvýšená poptávka komerčních aerolinií.

Server Oilprice.com uvádí, že příčinou může být i změna byznys plánu rafinerií. Připomíná však, že jasno však nemá ani ruská vláda. Premiér Putin totiž již před časem házel vinu na spekulanty a hrozil jim vyšetřováním a vysokými tresty.

ČTĚTE TAKÉ:

Nedostatek paliva může postupně zasáhnout i ostatní velká ruská letiště. Další na řadě by podle ruských médií mohl být Jekatěrinburg. Sibiřské letiště totiž mělo minulý měsíc obdržet 14 tisíc tun paliva, dostalo však jen šest tisíc.

Ještě v pondělí měla moskevská letiště zásoby paliva jen na dva až tři dny. Dnes již fungují jen díky státním rezervám.

Lidovky.cz, nevJan Nevyhoštěný

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.