Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
2. července 2019 8:27, aktualizováno  14:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Odveta za omezení letů ČSA přes Sibiř. Česko zrušilo povolení pro spoje Aeroflotu, lety umožní jen do konce týdne

Letoun společnosti Aeroflot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun společnosti Aeroflot | foto: Aeroflot

Moskva Ruské letecké společnosti Aeroflot a Ural Airlines (Uralskije avialinii) oznámily, že na základě rozhodnutí českých úřadů omezily počet úterních letů na linkách do Prahy. Ural Airlines později sdělila, že spoje mohla obnovit. České ministerstvo dopravy informace potvrdilo s tím, že jde o odvetné opatření vůči ruským aerolinkám, které bylo po dnešním jednání dočasně posunuto.

Omezení letů ruské společnosti bylo podle ministerstva přijato poté, co Rusko omezilo přelety Českých aerolinií (ČSA) přes sibiřskou část ruského území. Česká republika se ale později rozhodla povolit letecké spoje všech ruských aerolinek dočasně do 7. července, poté co Rusko se stejným termínem umožnilo lety ČSA. O provozu od příštího týdne budou obě země dál jednat.

Ministerstvo upřesnilo, že reciproční omezení se týká leteckých dopravců Aeroflot, Rossiya Airlines, Pobeda, Ural Airlines a Siberian Airlines.

Ruské ministerstvo dopravy předtím v krátkém prohlášení uvedlo, že „tyto akce českých leteckých úřadů (omezení počtu letů ruských společností do ČR) porušují dohodu o leteckém spojení mezi našimi zeměmi“. Dodalo přitom, že pokračuje jednání leteckých úřadů obou zemí a že očekává vyřešení problému v „co nejkratší době“.

Podle Prahy dohodu porušila nejprve ruská strana. Protože se letecké úřady obou zemí nedohodly, „ministerstvo dopravy Ruské federace jednostranně omezilo právo přeletů sibiřské části území Ruské federace pro České aerolinie, a.s. na jejich lince mezi Prahou a Soulem, které český dopravce dlouhodobě využíval“, uvádí prohlášení českého ministerstva dopravy. 

„Česká strana uvedený krok považuje za porušení stávajících ujednání, a tak následně omezila práva ruských leteckých dopravců v souladu s Dohodou o letecké dopravě z roku 1966,“ sdělilo ČTK české ministerstvo.

ČSA se o odebrání práv k přeletu přes sibiřské letové cesty dozvědělo na jednání s ruským ministerstvem dopravy 25. června. Podle společnosti ji tuto možnost garantovala mezivládní dohoda mezi Českem a Ruskem z roku 2005. „Tento jednostranný krok ruské strany považujeme za zcela bezprecedentní a ohrožující naše obchodní zájmy na lince Praha - Soul,“ uvedla mluvčí dopravce Vladimíra Dufková. Dnešní spoj do Soulu s odletem v 18:30 ovšem poletí, potvrdilo letiště.

Letiště Praha mělo podle informací mluvčího Romana Pacvoně zrušené čtyři dnešní zpáteční lety Aeroflotu mezi Prahou a Moskvou. „Situace se může změnit během dne. Žádáme cestující, aby sledovali informace o letu,“ řekl ČTK Pacvoň. Dodal, že linka společnosti Ural Airlines do Jekatěrinburgu by měla dnes odpoledne odletět, řekl.

TASS poznamenal, že trasy přes Sibiř jsou nejkratší a nejvýhodnější pro mnohé zahraniční letecké společnosti při přeletech z Evropy do Asie. Pro tyto lety je nutný souhlas Ruska a jsou spojené s kompenzačními poplatky.

Mluvčí Aeroflotu podle Interfaxu dříve sdělil, že byla anulována povolení k dnešním letům SU2010/2011, SU2014/2015, SU2016/2017 a SU2018/2019. Povolení zůstalo pro lety SU2012/2013 a SU2024/2025, které převezmou část cestujících zrušených letů. Další pasažéry mají přepravit jiní letečtí dopravci.

Podobnou zprávu ráno oznámily i Ural Airlines (Uralskije avialinii) s tím, že pozastavují lety do Prahy z Jekatěrinburgu a Žukovského. Dopoledne ale generální ředitel Sergej Skuratov agentuře TASS řekl, že společnost lety z Jekatěrinburgu do Prahy obnovuje. „Lety do Česka nám povolili. Linky startují. Létáme pouze do Prahy,“ dodal.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!