29. prosince 2009 11:49 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rusko dalo svůj nový Suchoj SuperJet zatím k ledu, nemá motory

Suchoj se chce vrátit do první vzdušné ligy. V Paříži bodoval se svým Superjetem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Suchoj se chce vrátit do první vzdušné ligy. V Paříži bodoval se svým Superjetem. | foto: AFP

MOSKVA Ruská společnost Suchoj odložila na neurčito dodávky svého nového letounu SuperJet 100, protože pro něj ještě nejsou připraveny motory. Oznámil to dnes Alexej Fjodorov, šéf státní společnosti United Aviation Corporation, která Suchoj vlastní.

SuperJet 100 je prvním ruským letounem pro civilní osobní přepravu od rozpadu Sovětského svazu. Suchoj vyvíjí SuperJet 100 ve spolupráci s italským výrobcem letecké a vojenské techniky Finmeccanica. Motory vyrábí ruská firma Saturn s francouzskou společností Safran, napsala agentura Reuters.

"Suchoj jedná s kupci o novém časovém harmonogramu dodávek těchto letounů. Výrobci motorů posunuli časový harmonogram certifikace. Ukázalo se tedy, že ještě nejsme připraveni," řekl Fjodorov. "Domnívám se, že problémy jsou ve skutečnosti technické - vyvíjí se nový motor," dodal.

Země se snaží nebýt závislá
Suchoj má objednávky na zhruba stovku letounů SuperJet 100. První místo na seznamu čekatelů má ruská vlajková letecká společnost Aeroflot. Ruský ministr průmyslu a obchodu Viktor Christěnko minulý týden uvedl, že dodávky budou zahájeny v první polovině příštího roku. Původně měly začít již do konce roku 2008.

Rusko se snaží podporovat domácí zpracovatelský a technologický sektor v rámci úsilí o snížení závislosti ekonomiky na přírodních zdrojích. Tato závislost zvýšila zranitelnost ruského hospodářství ze strany současné světové finanční krize.

Lidovky.cz, ČTK