Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ruský Aeroflot ČSA nezíská

Ekonomika

  14:38
PRAHA - Jedna věc, co se týče privatizace Českých aerolinií, je jistá. Firmu nezíská ruský Aeroflot, který v tendru zastupovala společnost Darofan. Topolánkova vláda do druhého kola soutěže nepustila ani firmu Odien. O českého dopravce se tak utkají jen dva zájemci, konsorcium Unimex a Travel Service a letecká společnost Air France-KLM, což může snížit konečnou cenu. Jednání probíhalo v utajeném režimu.

Letadlo ČSA foto: ČTK

Aeroflot byl z tendru pravděpodobně vyřazen z bezpečnostních důvodů. Ruská společnost však považuje výroky českých politiků o údajném riziku prodeje ČSA ruskému dopravci za neopodstatněné . Rozhodnutí české vlády nicméně firma akceptuje a s ČSA hodlá nadále spolupracovat v rámci aliance SkyTeam. Sdělil to dnes zástupce generálního ředitele Aeroflotu Lev Košljakov.

"Přijímáme toto rozhodnutí klidně, česká vláda má právo vybrat si své obchodní partnery. Znepokojují nás však výroky českých politiků o údajné
bezpečnostní hrozbě, kterou by prý představoval prodej ČSA Aeroflotu. To
považujeme za neobjektivní a neopodstatněné. Pokud toto byl důvod vyřazení naší firmy ze soutěže, pak toho litujeme," dodal Košljakov.

Utajený režim
Ministr financí Miroslav Kalousek ani odstupující premiér Mirek Topolánek nebyli příliš sdílní ohledně důvodů vyřazení dvou firem z tendru. Kalousek pouze řekl, že na to má vláda právo a že se tak stalo po důkladné diskusi. Topolánek dodal, že kabinet o této věci jednal v utajeném režimu.

Vláda tak ukončila první kolo tendru, kdy mimo jiné prověřoval uchazeče z hlediska "geopolitických rizik". Podle dokumentů ministerstva financí jde například o to, zda kandidáty neovládají státy, které jsou pro Českou republiku potenciální hrozbou. V Aeroflotu má podíl 51 procent ruská vláda.

Minulý týden jednal o možných bezpečnostních rizicích privatizace ČSA bezpečnostní výbor sněmovny. Podle předsedy výboru Františka Bublana (ČSSD) na tom byl ze čtyř zájemců z bezpečnostního hlediska nejhůř právě ruský Aeroflot.

Ve druhém kole rozhodne výhradně cena, kterou firmy za téměř 92 procent akcií státu nabídnou. Nový majitel by měl být znám do konce září. Odhady ceny ČSA se pohybují v rozmezí tří miliard až pět miliard korun.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!