24. března 2011 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruský letoun, který hrdinně proklestil stovky metrů tajgy, už zase létá

Ruské letadlo Tu-154 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské letadlo Tu-154 | foto: Reprofoto

MOSKVA Ruský dopravní letoun Tu-154M, který loni na podzim nouzově přistál v severské tajze, přečkal zimu a už zase létá. Podle zpravodajské televize Rossija 24 s letounem dnes vzlétla posádka složená ze zkušebních letců, aby stroj přepravila k důkladnější opravě do Samary.

Příběh dotyčného "tůčka" vzrušil svého času celé Rusko. Při letu z Jakutska do Moskvy loni 7. září letounu v 10.000 metrech náhle vypověděly službu všechny generátory zásobující palubní systémy elektřinou a zakrátko se začalo nedostávat i paliva motorům. Dvaasedmdesát cestujících a devět členů posádky však z krajně nebezpečné situace vyvázlo jen s leknutím.

Letouny Tu-154

TU-154M Caspian Airlines
Letouny Tu-154, které byly od 70. let páteří flotily sovětského civilního letectví, mají špatnou pověst kvůli velkému počtu nehod, vysvětlovanými však i množstvím dosud používaných strojů. Na palubě stejného typu letadla loni u Smolenska zahynul polský prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí na palubě.

Piloti naštěstí zahlédli opuštěné letiště u vsi Ižma a i bez vysunutí klapek se jim podařilo stroj posadit na dráhu, která se však ukázala příliš krátká. Stroj tak zastavil až v lese, poté co křídly kosil stromky "doslova jako zahradní sekačka", jak později vylíčil jeden z cestujících. V lese "tůčko" vykácelo průlom o délce pár set metrů, než nakonec uvázlo v blátě.

Na letišti přistávala menší letadla naposledy před deseti lety a od té doby si na totéž troufly už jen vrtulníky. Místní podnikatelé se těšili, že z letounu udělají muzeum či bar, ale společnost Alrosa, které stroj patří, se rozhodla pokusit o druhý zázrak, tedy letoun opravit a vrátit do služby.

Čtěte více:


Příběh tak stále nekončí
Mezitím ruský prezident udělil vysoká vyznamenání posádce, která v tajze dokázala přistát. Piloti dostali tituly Hrdiny Ruska, letušky vyznamenání Za hrdinství. Medaili od jakutské vlády obdržel i náčelník letiště za to, že přistávací dráhu zachoval ve stavu, která nouzové přistání umožnila. Vděční obyvatelé se mu poskládali i na sněžný skůtr.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.