Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rusové představí svou 'neviditelnou' stíhačku

Bojové letadlo typu Suchoj (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bojové letadlo typu Suchoj (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

MOSKVA Podpis kontraktů za miliardy dolarů se očekává od mezinárodní letecké výstavy MAKS, která začala na letišti Ramenskoje v Žukovském u Moskvy. Veřejnost zde mimo jiné poprvé uvidí za letu "neviditelnou" ruskou stíhačku Suchoj T-50, zvanou také PAK FA, jejíž první prototyp vzlétl loni koncem ledna na Dálném východě. V budoucnu má tvořit páteř ruského a indického letectva.

Hned v úvodu aerosalonu evropský výrobce Airbus ohlásil podpis dohody s druhým největším ruským přepravcem Transaero, který si objednal osm letounů Airbus 320 v katalogové ceně 729 milionů dolarů, s opcí na další čtyři stroje.

Povstane ruské letectví z popela?

Kdysi silný letecký průmysl po rozpadu Sovětského svazu prožil velice hluboký úpadek a v posledních letech vyráběl nová letadla vesměs jen po jednotlivých kusech, letošní plány však slibují obrat k lepšímu.

Podle prognózy firmy Boeing budou v příštích 20 letech letecké společnosti v Rusku a dalších postsovětských letech potřebovat pro obměnu a rozšíření svého parku 1080 nových letadel za 110 miliard dolarů.

Park aerolinek dosud tvoří boeingy různých typů a tři ruské letouny Tupolev Tu-214. Výrobce vrtulníků Mi-171 zase uzavřel dohodu o dodávce 40 svých strojů pro ruskou společnost UTair.

Celkem se podle televize Rossija 24 očekává uzavření kontraktů za více než deset miliard dolarů. Z toho by podle náměstka ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova měly na ruské výrobce připadnout kontrakty za více než tři miliardy dolarů.

Většina se sice má týkat dodávek nových stíhaček pro ruské letectvo, ale ve hře jsou i první kontrakty pro nový civilní letoun MS-21; Aeroflot má prý zájem o padesátku strojů.

Výstavy se účastní více než 840 společností ze čtyř desítek zemí včetně osmi vystavovatelů z Česka. Představuje se přes 240 letounů, vrtulníků, kosmických raket i zbraní protivzdušné obrany.

Po čtyřleté přestávce se moskevské výstavy účastní svými letouny i americké vojenské letectvo, zastoupené mimo jiné i strategickým bombardérem B-52.

Za hřeb civilního programu jsou považovány největší dopravní letouny Airbus A-380 a Boeing 787 Dreamliner. Nechybí ani nový ruský civilní letoun Suchoj Superjet S-100, jehož dodávky přepravcům začaly letos. K premiérám se řadí i prototyp lehkého dopravního letounu Rysačok samarského výrobce raket.

Stroj, který má nahradit letité dvouplošníky An-2, pohánějí české motory Walter M601F. V Rusku je podle listu Kommersant v současnosti v provozu 1288 civilních letounů, včetně tuctu letadel L-410 vesměs ještě československé výroby, a 982 civilních vrtulníků.

Výstava potrvá do konce týdne. Organizátoři čekají na 600.000 návštěvníků.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Nasa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Nasa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Nasa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...