9. března 2009 17:09 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Rusové se chtějí zalíbit. Poslali výstavu

Původní sovětské logo Aeroflotu. To nynější se liší jen modrou, místo rudé barvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Původní sovětské logo Aeroflotu. To nynější se liší jen modrou, místo rudé barvy. | foto: Reprofoto

PRAHA Ruské národní aerolinky se po vlně obav, kterou vyvolaly svým zájmem o České aerolinie, patrně snaží ukázat před českou veřejností v lepších barvách. Aeroflot si vybral Prahu jako třetí metropoli světa, kam poslal výstavu plakátů k loňskému 85. výročí ruské civilní letecké přepravy.

Po Moskvě a New Yorku mohou milovníci letectví a letecké historie ode dneška až do 22. března navštívit výstavu i v Praze. Expozici Historie Aeroflotu na plakátech naleznou v obchodním domě Kotva.

"Při vzniku myšlenky zorganizovat tuto výstavu k 85. výročí založení Aeroflotu jsme netušili, že hledání a uspořádání reklamních plakátů spojených s historií ruského letectva nám dovolí nejen zavzpomínat na fakta a data, ale i hlouběji se seznámit s uměleckými materiály,"  řekl dnes při slavnostním zahájení výstavy Lev Košljakov z Aeroflotu.

Zástupce generálního ředitele Aeroflotu Lev KošljakovExponáty na výstavu poskytly Ruská státní knihovna, Ruský státní archiv sociální a politické historie, Muzeum Aeroflotu a další. Všechny plakáty doprovází stručný popis událostí té které doby v angličtině. Na výstavě tak návštěvníci nepotkají žádné informační panely v češtině, s výjimkou přenosných cedulek, které ukazují cestu do třetího patra obchodního domu.

Ruský gigant kontroluje více než 45 procent ruského trhu pravidelné
mezinárodní dopravy a cca 17 procent vnitrostátní, započítáme-li i dceřiné společnosti.

Aeroflot je spolu s francouzsko-nizozemskou společností Air France-KLM zatím jediným vážným zájemcem o odkoupení 91procentního státního podílu v ČSA, ačkoli Aeroflot připustil, že bez partnera se o českou leteckou společnost zatím ucházet nemůže. 

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz