6. června 2011, aktualizováno  10:28 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruzyně je nejlepší letiště světa. Podle dopravců

Letiště Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Pražské ruzyňské letiště bude dnes vyhlášeno nejlepším letištěm na světě. Na zasedání Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) v Singapuru získá cenu Eagle Award, kterou IATA uděluje nejvýrazněji se rozvíjejícím světovým letištím.

Cena Eagle Award napomůže zejména dalšímu zviditelnění pražského letiště v očích světových leteckých společností. Do Prahy jich v současnosti létá 48, a provozují linky do 128 destinací po celém světě.

"Cena Eagle Award je vysokým uznáním pro letiště, která usilují o služby na té nejvyšší úrovni, efektivitu a trvalý rozvoj," uvedl předseda panelu odborníků Assad Kotaite.

Pražské letiště cenu získalo mimo jiné za zavedení samoodbavovacích kiosků nebo technologii Wheeltug pro pojíždění letadel po letišti prostřednictvím zabudovaných elektromotorů. Tu zavedla Ruzyně jako první na světě.

Hodnotitelé vzali v potaz i ekologické aktivity letiště. Například soutěž
Nejtišší dopravce motivuje letecké společnosti nejen k používání nových tišších letadel, ale také ke striktnímu dodržování kritérií letu, která jsou přesně měřitelná a pro životní prostředí méně náročná.

O BOLAVÉM MÍSTU LETIŠTĚ ČTĚTE ZDE

"Rozdíl pro aerolinky mezi Prahou, Varšavou, Berlínem, či Vídní není tak velký. Jsou geograficky blízko sebe. Jakékoliv zviditelnění je proto zásadní," řekl Lidovým novinám generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák.

Letiště Praha je vůbec prvním letištěm v regionu střední a východní Evropy, které na prestižní cenu dosáhlo. Letos by mělo odbavit přes 12 milionů cestujících.

Více informací najdete v pondělních Lidových novinách

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!