3. září 2009 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruzyně přesměruje noční lety nad obce. kvůli údržbě ranveje

Letiště Praha Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha Ruzyně | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Ruzyňské letiště se dohodlo s okolními obcemi na jednorázové výjimce pro noční létání. Během zářijové údržby hlavní startovací dráhy se na deset dní přesune provoz na vedlejší ranvej, kam nalétávají letadla přes hustě osídlené oblasti Prahy a Kladenska.

Obce souhlasí s celkem 12 vzlety a přistáními v době od půlnoci do 05:00. Zástupci letiště a samosprávy o tom dnes informovali na tiskové konferenci.

Zástupci dotčených obcí a letiště uzavřeli před třemi lety dohodu, podle které se nebude v uvedeném čase na vedlejší dráze vůbec létat. Důvodem bylo zachování nočního klidu. Nyní odsouhlasené výjimky jsou prý reakcí na těžkou ekonomickou situaci.

"Rušení dalších letů by znamenalo další fatální ekonomickou ztrátu v dnešní krizi," uvedl primátor Prahy Pavel Bém.

Letiště původně žádalo svolení pro 30 nočních pohybů, obce nakonec odsouhlasily 12 startů a přistání. Podle generálního ředitele Letiště Praha Miroslava Dvořáka to budou především charterové spoje.

"Dohodli jsme se na kompromisu. My jsme nedali bianco šek, neřekli jsme, že je možné všechno. Je to pouze a jedině výjimka pro tento rok a pro tuto mimořádnou údržbu," uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa.

Letiště provádí každoročně dvě pravidelné údržby hlavní dráhy, vždy na jaře a na podzim. Letos podzimní údržbu přesunulo z října na dny mezi 7. zářím a 17. zářím. Důvodem jsou podle Dvořáka lepší povětrnostní podmínky, v říjnu by prý údržbu mohla zkomplikovat mlha.

Dvořák dráhu z roku 1963 označil za babičku, jejíž údržba je stále
náročnější. Zářijové opravy vyjdou letiště celkem na 35 milionů korun, z toho hlavní dráha spolkne 29 milionů.

Přesuny provozu během údržby by měly skončit po dokončení nové ranveje, která má vést ve stejném směru jako nynější hlavní dráha. Termín jejího zprovoznění se odhaduje na léta 2013 až 2014.

ČTK

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz