29. června 2009 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruzyně selhala: Rusové pronikli do Schengenského prostoru

Terminál 2 Ruzyňského letiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terminál 2 Ruzyňského letiště. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Kontrola na pražském letišti dnes ráno selhala a do bezpečnostní zóny se dostaly nezkontrolované osoby. Desítky letů nabírají zpoždění, protože letiště v šest hodin ráno uzavřelo druhý terminál, aby nezkontrolované cestující dohledalo. Podle informací České televize se jednalo o pasažéry letu z ruské Samary. Cizinecká policie je hledá i mimo prostor letiště, který mnozí z nich již stihli opustit.

Podle mluvčí letiště Evy Krejčí se provoz vrátí do běžného stavu ještě před polednem.

Podle ČT se chybou pracovníka letiště pasažéři ze Samary dostali na terminál Schengenského prostoru, kde se pasová kontrola neprovádí. Když se na chybu přišlo, musel být terminál uzavřen a začal hon na cestující, kteří byli většinou ruské národnosti.

Podle Krejčí šlo o selhání zaměstnance letiště, který měl pasažéry nasměrovat do Terminálu 1. "Prostě udělal chybu, ti pasažéři se tam dostali nevědomky," sdělila mluvčí.

Cizinecká policie v současnosti dohledává pasažéry, kteří už letiště opustili, aby je mohla zpětně zkontrolovat. Podle tiskové mluvčí na letišti nyní probíhá bezpečnostní audit a analyzují se též záběry z bezpečnostních kamer.

Zpožděné lety
Podle tiskové zprávy letiště lety z Ruzyně nabírají zpoždění. "Příčinou byla přítomnost nezkontrolovaných osob, které přiletěly z
neschengenské oblasti a chybou lidského faktoru prošly do bezpečnostní zóny," píše se ve zprávě. Po uzavření terminálu letiště zahájilo za asistence policie druhou kontrolu všech pasažérů.

Letiště nyní incident prošetřuje. Podle odborného serveru Planes.cz jsou některé lety zpožděny až o tři hodiny. Poslední linka s cestujícími z Terminálu 2 údajně odstartovala v 06:26 (Wizz Air do Bergama), další se podařilo vypravit až v 09:41 (ČSA do Budapešti).

Podle serveru musela být celá tranzitní část druhého terminálu vyklizena, neboť zde došlo k pomíchání cestujících z schengenského prostoru a cestujících z oblastí mimo schengen. Terminál 2 je určen výhradně k "schengenským" letům.

Lidovky.cz