29. června 2009 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruzyně selhala: Rusové pronikli do Schengenského prostoru

Terminál 2 Ruzyňského letiště. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Terminál 2 Ruzyňského letiště. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Kontrola na pražském letišti dnes ráno selhala a do bezpečnostní zóny se dostaly nezkontrolované osoby. Desítky letů nabírají zpoždění, protože letiště v šest hodin ráno uzavřelo druhý terminál, aby nezkontrolované cestující dohledalo. Podle informací České televize se jednalo o pasažéry letu z ruské Samary. Cizinecká policie je hledá i mimo prostor letiště, který mnozí z nich již stihli opustit.

Podle mluvčí letiště Evy Krejčí se provoz vrátí do běžného stavu ještě před polednem.

Podle ČT se chybou pracovníka letiště pasažéři ze Samary dostali na terminál Schengenského prostoru, kde se pasová kontrola neprovádí. Když se na chybu přišlo, musel být terminál uzavřen a začal hon na cestující, kteří byli většinou ruské národnosti.

Podle Krejčí šlo o selhání zaměstnance letiště, který měl pasažéry nasměrovat do Terminálu 1. "Prostě udělal chybu, ti pasažéři se tam dostali nevědomky," sdělila mluvčí.

Cizinecká policie v současnosti dohledává pasažéry, kteří už letiště opustili, aby je mohla zpětně zkontrolovat. Podle tiskové mluvčí na letišti nyní probíhá bezpečnostní audit a analyzují se též záběry z bezpečnostních kamer.

Zpožděné lety
Podle tiskové zprávy letiště lety z Ruzyně nabírají zpoždění. "Příčinou byla přítomnost nezkontrolovaných osob, které přiletěly z
neschengenské oblasti a chybou lidského faktoru prošly do bezpečnostní zóny," píše se ve zprávě. Po uzavření terminálu letiště zahájilo za asistence policie druhou kontrolu všech pasažérů.

Letiště nyní incident prošetřuje. Podle odborného serveru Planes.cz jsou některé lety zpožděny až o tři hodiny. Poslední linka s cestujícími z Terminálu 2 údajně odstartovala v 06:26 (Wizz Air do Bergama), další se podařilo vypravit až v 09:41 (ČSA do Budapešti).

Podle serveru musela být celá tranzitní část druhého terminálu vyklizena, neboť zde došlo k pomíchání cestujících z schengenského prostoru a cestujících z oblastí mimo schengen. Terminál 2 je určen výhradně k "schengenským" letům.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum
České porodnice nepodporují kojení tak, jak se chlubí, ukázal průzkum

České porodnice nedokážou poskytnout rodičkám dostatečnou podporu pro úspěšné kojení. Vyplývá to z průzkumu, který poukazuje na to, že každá šestá rodička nebyla spokojená s přístupem personálu.