24. června 2009 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruzyně v pátek odbaví první cestují přes mobilní telefon

Letiště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště | foto: Shutterstock

PRAHA Letiště Praha spustí v pátek systém odbavení pomocí mobilního telefonu. Jako první jej využijí aerolinie Air France; cestující budou moci palubní vstupenku v mobilu použít poprvé na lince Praha - Amsterodam.

Pro využití nové služby je nutné mít telefon s internetovým prohlížečem. Cestující se přihlásí k odbavení pomocí webových stránek leteckých společností a po vyplnění všech potřebných údajů obdrží elektronickou palubní vstupenku s bezpečnostním čárovým kódem. Telefon pak stačí jen přiložit ke čtečce při bezpečnostní kontrole a nástupu do letadla. Cestovat takto mohou i lidé se zavazadly, odloží je na speciální přepážce.

"Zavedení tohoto systému v sobě snoubí ekonomické výhody s přístupem být šetrný k přírodě, na které klademe velký důraz," řekl generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák.

Odbavení pomocí mobilu je dalším z řady kroků, který vytlačuje z leteckého cestování papír. Na řadě světových letišť je běžné. Po nedávném zrušení papírových letenek zůstane jediným nezbytným papírovým dokladem průkaz totožnosti.

Podle Mezinárodní asociace letecké dopravy (IATA) by odbavení pomocí čárových kódů mělo být zavedeno u všech leteckých společností do konce roku 2010.

ČTK