27. května 2011 19:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruzyně válčí s taxikáři, omezí bezplatný vjezd

Taxíky na ruzyňském letišti v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taxíky na ruzyňském letišti v Praze. | foto: Lidové noviny

PRAHA Pražské ruzyňské letiště od června omezí bezplatné vjezdy na parkoviště před terminály, což postihne hlavně některé taxikáře.

Při třetím vjezdu auta v jednom dni bude řidiči na parkovací kartu naúčtována stokoruna za půl hodiny parkování. Letiště Praha taxikářům nabízí uzavření smlouvy, která zpoplatňuje další vjezd nižší částkou, dopravci přesto uvažují o protestních blokádách parkovišť. Informoval o tom server iDnes.cz.

Nové opatření postihne především taxikáře, kteří nemají smlouvu s Letištěm Praha a vozí na letiště cestující či je vyzvedávají na zavolání. Problém budou mít ale například i autodopravci, kteří vozí cestující dodávkami z hotelů, nebo větší firmy. Opatření se dotkne také provozovatelů soukromých parkovišť v okolí, kteří svážejí majitele zaparkovaných aut k letadlům a po příletu zpět. Dosud mohli jezdit na letiště zdarma, nově budou muset platit, nebo cestující vykládat dál od terminálů.

Letiště kvůli kontrole také nainstaluje na krátkodobá parkoviště kamery snímající poznávací značky aut. "Běžné cestující to nepostihne, 15 minut zůstane dál zdarma, pokud nebudou vjíždět na parkoviště více jak dvakrát za čtyřiadvacet hodin," řekla serveru mluvčí letiště Michaela Lagronová.

SPORY LETIŠTĚ A TAXIKÁŘŮ

Opatření letiště vysvětluje především jako postup proti nepravostem některých taxikářů. "Stávalo se, že na parkovišti odchytávali zahraniční návštěvníky a nabízeli jim přemrštěné ceny za odvoz do centra," uvedla Lagronová. V dopise dopravcům vysvětluje vedení letiště omezení bezplatných vjezdů před terminály také omezenou kapacitou parkovišť.

Taxikářům a autodopravcům se to nelíbí. "Je to pak velmi nerovnoprávné podnikání," řekl serveru například majitel autodopravy Vít Machálek. Podle něj už se mezi řidiči na letišti mluví o blokádě terminálu 1. června.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.