30. března 2011 13:34 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ruzyni ubývají cestující, lákají je Drážďany

Letiště Ruzyně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Ruzyně | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM Na severozápadě Čech konkurují ruzyňskému letišti německé Drážďany. Za loňský rok zaznamenalo tamní letiště až 40.000 českých cestujících, řekl jeho jednatel Michael Hupe. Letiště ale jejich počty jen odhaduje.

Letiště v saské metropoli je proti pražské Ruzyni relativně malé, loni odbavilo 1,85 milionu cestujících, oproti 11,56 milionu v Praze. Počty odbavených na Ruzyni však stagnují, zatímco Drážďany vloni zaznamenaly meziroční nárůst o 7,2 procenta. Část z nových pasažérů přešla právě z Ruzyně, řekl Hupe.

"Za loňský rok jsme zaznamenali minimálně 10.000 pasažérů z Česka, ale teprve se snažíme získat přesnější čísla," odpověděl na dotaz Hupe. Ve skutečnosti bude jejich počet ale několikanásobně vyšší. "Můžeme odhadovat, že jich bylo až 40.000," dodal.

letiště Drážďany

Čechy zatím nikdo nepočítal
Dosud přitom německé letiště počty cestujících z Čech ani nesledovalo. "Údaje z předchozích let ani nemáme a můžeme jen odhadovat, mále ale dojem, že je tam výrazný nárůst," dodal Hupe. Meziroční nárůst je podle něj odhadem 20 až 30 procent.

Ruzyni loni ubylo 87 tisíc cestujících a část z nich zřejmě přebraly Drážďany, odhadl i krajský radní pro cestovní ruch Radek Vonka (ODS).

Na letiště. Nejrychleji a z jakékoliv části Prahy se k oběma terminálům dostanete taxíkem.

"Pražské letiště se nechová regionálně, vůbec s námi nekomunikuje, a o to sympatičtější jsou Drážďany," prohlásil.

Letos ale může zájem o Drážďany opět klesnout. V Německu začala platit od ledna nová odletová daň, která prodražuje lety na kratší trasy zhruba o 200 a na delší až o 600 korun. Vedení letiště připouští, že kvůli tomu ceny některých letenek opravdu vzrostly.

Lidovky.cz, ČTK