13. října 2009 20:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ryanair koupí do konce roku až 200 letadel. Nebo žádné

Letadlo Ryanair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo Ryanair | foto: Lidové noviny

LONDÝN Irský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair zvažuje, že ještě do konce letošního roku možná objedná až 200 nových letadel. Podle vedení firmy ani tak nezáleží na tom, zda to budou letadla od amerického výrobce letecké techniky Boeing, nebo od evropského konsorcia Airbus, podstatné je, že firma by je odebrala až po roce 2012.

"Pokud z nějakého důvodu nebudeme schopni uzavřít smlouvu se společností Boeing ani se společností Airbus, a to určitě do konce roku, jednoduše oznámíme, že žádná další letadla nekoupíme," řekl šéf Ryanairu Michael O'Leary. "Po roce 2012 přestaneme růst, když přestaneme přebírat další letadla," dodal.

Ryanair má teď ve flotile letadla Boeing. O'Leary ale řekl, že pokud Airbus nabídne lepší podmínky, tak Ryanair objedná jeho letadla. Pokud se ale firma na podmínkách nákupu letadel nedohodne ani s jedním výrobcem, připravenou hotovost na nákup rozdělí akcionářům.

"Jestliže se Boeing ani Airbus do konce roku nedokážou rozhodnout, ztratím zájem a přejdu k plánu B," dodal O'Leary.

Šéf Ryanairu dnes hovořil na tiskové konferenci v Londýně, kde se mimo jiné vyjadřoval k reportáži britské zpravodajské stanice BBC. Ta uvedla, že Ryanair na svých internetových stránkách například uvádí zavádějící informace a účtuje si skryté poplatky.

"Máme spoustu poplatků, ale žádné nejsou skryté," řekl O'Leary. Potvrdil rovněž, že Ryanair stále počítá s tím, že bude od pasažérů vybírat poplatek za použití toalety. Zůstává to ale prý dlouhodobým záměrem.

ČTK, Lidovky.cz